Jak uniknąć tłumów w Tatrach

Słoneczny, gorący sierpień. Środek wakacyjnego sezonu turystycznego. Bierzesz urlop, wyjeżdżasz w ukochane Tatry i co? Na miejscu okazuje się, że to samo zrobiły tysiące osób. Taka sytuacja nikogo już nie dziwi, jednak nie wszystkim odpowiada.

Czy da się uniknąć tłumów w Tatrach? W środku wakacji, gdy pogoda dopisuje, nie jest to oczywiście łatwe, ale nie niemożliwe. Oto kilka rad, które mogą wam się przydać, jeśli nie lubicie zatłoczonych miejsc.


Omijaj najpopularniejsze miejsca
Niektóre miejsca w Tatrach są bardziej popularne niż pozostałe, słyszał o nich każdy i dlatego wielu turystów bardzo często wybiera je za cel swojej podróży. Unikaj Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, Giewontu, Orlej Perci, Doliny Pięciu Stawów, Hali Gąsienicowej, Rysów czy Kasprowego. To właśnie tam koncentruje się większość tatrzańskiego ruchu turystycznego i to tam najłatwiej trafić na tłumy i kolejki.

Wybieraj Tatry słowackie
Nie od dziś wiadomo, że po słowackiej stronie ruch jest zdecydowanie mniejszy. Jak wielka jest skala tego zjawiska przekonasz się jednak dopiero wtedy, gdy odwiedzisz tamte strony. Wystarczy powiedzieć, że czasem przez położoną w słowackich Tatrach Zachodnich Dolinę Jałowiecką przez cały dzień potrafi przejść zaledwie kilka osób...

Jedź poza sezonem
Listopad i pierwsza połowa grudnia to doskonały czas na wypad w Tatry. Podobnie z kwietniem, majem (oprócz Majówki) i pierwszą połową czerwca. Ktoś powie, że wówczas panują w górach trudne warunki. Owszem, łatwiej trafić na złą pogodę w listopadzie niż w lipcu, ale jesień również często obfituje w słoneczne, ładne dni.

W wakacje jedź w tygodniu
W okresie wakacyjnym ludzi w Tatrach zawsze jest bardzo dużo, niemniej jednak nadal koncentrują się oni na wycieczkach przede wszystkim w weekendy. Biorąc sobie dzień lub kilka dni wolnego w środku tygodnia, możesz trafić na dużo mniejsze tłumy, co pozwoli złapać Ci oddech i cieszyć się górską wolnością.

Idź w czasie zachmurzenia
Większość ludzi chodzi w góry dla widoków, więc wybiera słoneczne dni. Nikt nie namawia Cię do chodzenia w deszczu, ale czasem możesz spróbować wyjścia w mniej pogodny dzień. Góry skąpane w chmurach, gdy tylko od czasu do czasu pokazuje się słońce, to bardzo piękny widok. We mgle, nie widząc innych turystów, poczujesz też smak samotności w górach.