wiosna w Tatrach

Słoneczna pogoda, wyższa temperatura, rozkwitające krokusy... Niewątpliwe są to pierwsze oznaki wiosny. Jednak nie dajmy się zwieść - w górach zima trwa dłużej, a śnieg w wyższych partiach utrzymuje się jeszcze nawet do czerwca.

Wiosna w górach
W czasie, który na równinach nazywamy już wiosną, w górach panują nadal zimowe warunki. Tak naprawdę jest okres przejściowy między zimą a latem, z jedynie nielicznymi typowo wiosennymi symptomami jak choćby wspomniane krokusy. W wyższych partiach nadal zalega śnieg, szlaki mogą być także oblodzone - nie wolno zapomnieć, że temperatura jest tam zawsze niższa niż na dole. 

Na przełomie kwietnia i maja może być wyjątkowo niebezpiecznie - jest to tzw. faza płatów śniegu. W dolinach pogoda jest wówczas wiosenna, natomiast na szczytach zalegają pojedyncze płaty śniegu. Nie można ich bagatelizować - planując dłuższe, trudniejsze wyprawy nadal należy pamiętać o zaopatrzeniu się w sprzęt zimowy i zabrać ze sobą raki i czekan. 

Nie dajmy się zwieść pięknej wiosennej pogodzie, jaka panuje na równinach - w górach wygląda ona zupełnie inaczej i może być zdradliwa.