Widok na Tatry

Wielu z nas żyje w zgiełku dużych miast, w nieustającym stresie i niepokoju o dzień jutrzejszy. W górach uciekamy od tego, co złe, stając oko w oko z nieograniczoną wolnością. A gdyby tak przenieść się tam na dobre? Mieć za oknem Giewont i kilkanaście minut spaceru na szlaki?

Przeprowadzka w Tatry

Marzenia marzeniami, ale gdy zastanowimy się nad tym poważniej, w większości przypadków przechodzi nam ten pomysł. Bo przecież nie można w górach spędzić całości swojego czasu. Gdzieś trzeba pracować, uczyć się, zarabiać na życie. I tu zostajemy sprowadzeni na ziemię. W tym momencie wszystko jednak zależy od naszej odwagi i sprzyjających okoliczności. Przeprowadzić się na stałe w Tatry – to trudne, ale możliwe!

Po pierwsze, na taki krok zdecydować mogą się osoby, których w dotychczasowym miejscu zamieszkania nic nie trzyma. Bo gdy mamy na utrzymaniu rodzinę, to przeprowadzka wiąże się z koniecznością znalezienia pracy nie tylko dla siebie, ale i dla partnera, a także szkoły dla dzieci. Ze względu na brak zobowiązań, stosunkowo nieduże wymagania na rynku mieszkaniowym i rynku pracy oraz dużą sprawność fizyczną, umożliwiającą pasjonujące wycieczki w góry, na przeprowadzkę pod Tatry decydują się przede wszystkim ludzie młodzi.

Takim najłatwiej znaleźć pracę. Jeśli chodzi o ten rynek, to w Zakopanem zdominowany jest on oczywiście przez oferty pracy w turystyce i gastronomii. Pensjonaty i restauracje szukają pokojówek, kelnerów czy kucharzy. Można zdecydować się na taką pracę przez rok, dwa, jednocześnie robiąc kurs przewodnika tatrzańskiego lub np. instruktora narciarskiego. Planując to. warto mieć na uwadze także koszt wynajmu mieszkania. Trzeba przyznać, że oferta w Zakopanem nie jest szczególnie bogata – po prostu właścicielom nieruchomości duż bardziej opłaca się wynajmować pokoje turystom przybywającym na wczasy niż osobom szukającym stałego miejsca pobytu. W każdym razie ceny mieszkań zaczynają się od 1000 zł za miesiąc. Znacznie taniej – od 500 zł – można wynająć pokój.

Przeprowadzka do Zakopanego, to ciężka decyzja, jak w przypadku każdych przenosin. Czasami jednak życie samo przynosi odpowiedzi. Ilu jest takich, którzy tracąc sens życia w dotychczasowym miejscu zamieszkania, rzucali wszystko, aby tu, w sercu Tatr, odnaleźć swoje szczęście?