górska pasja

Kochasz chodzić po górach. Myśl o planowanym wyjeździe w Tatry poprawia ci humor, a sama wędrówka, nawet mimo słabszych chwil, pozwala odpocząć od codzienności i daje satysfakcję. Z pewnością chciałbyś, by ludzie, na których ci zależy, dzielili twoją pasję - ale czy zawsze jest to możliwe?

Prawdziwa pasja to skarb. Pomaga rozwijać umiejętności, daje motywację do działania, pomaga przezwyciężać psychiczne i fizyczne słabości. Kluczowe jest jednak znalezienie takiego zajęcia, które sprawia rzeczywistą przyjemność, a należy pamiętać, że nie każdemu spodoba się to samo.

Niektórzy po prostu nie lubią gór. Osobom, które uwielbiają wędrować po szlakach, czasami może być ciężko to zrozumieć, ale nie wszyscy są w stanie zapałać miłością do długich wędrówek. Ten rodzaj aktywności może być dla nich nużący i męczący, a wysokość i ekspozycja przerażające. Gdy taką osobę na siłę cągnie się w góry, można jedynie zwiększyć jej niechęć.

Wielu ludzi chciałoby dzielić swoją pasję z drugą połówką lub przyjaciółmi. Należy jednak pamiętać, że wówczas osoby, którym górskie wędrowanie nie sprawia przyjemności, idą tam wyłącznie dla kogoś, jednak często brak doświadczenia, wystarczającej kondycji czy paraliżujący strach sprawiają, że wycieczka staje się traumatyczna. Dlatego jeśli chcemy zachęcić kogoś do gór, warto zacząć od łatwych, niewymagających szlaków, a jeżeli i to nie poskutkuje - odpuścić i zrozumieć, że to, co dla jednego jest świetnym sposobem na spędzanie czasu, dla drugiego może być koszmarnym przeżyciem.

Jeżeli masz wokół siebie osoby, z którymi możesz dzielić pasję, to jesteś szczęściarzem. Jeśli jednak twoi bliscy nie są zwolennikami górskich wędrówek, nie uszczęśliwiaj ich na siłę. Z pewnością uda wam się znaleźć inny sposób spędzania czasu, który spodoba się każdemu. Góry pozostaną za to twoim indywidualnym azylem.