Termy na Słowacji

Niezależnie od tego czy wędrujesz po słowackich szlakach czy po prostu znudziły Ci się polskie termy - oto krótki przegląd kompleksów basenowych w podtatrzańskich miejscowościach na Słowacji.

TATRALANDIA

Większego Parku Wodnego czynnego przez cały rok w Europie Centralnej nie ma. Kompleks podzielony jest na dwie części: letnią i zadaszoną, która czynna jest przez cały rok. Leży przy brzegu jeziora Liptowska Mara, a jego sercem jest źródło wody termalnej, wypływającej z głębokości ponad 2500m, o temperaturze 60,7°C. Roztacza się z niego piękny widok na Tatry Zachodnie. Tatralandia oferuje liczne rozrywki: od Tropical Paradise, czyli... prosty sposób na tropiki pod Tatrami, masaże, okłady lecznicze, 26 rur i zjeżdżalni czy Wyspę Piratów z Karaibów. W Tatralandii obowiązują trzy cenniki: letni, jesienny i zimowy. Można płacić tylko w euro, a karty płatnicze są akceptowane. Aquapark położony jest 50 kilometrów od przejścia granicznego Chyżne. 

 

AQUACITY POPRAD

Wody termalne w okolicy Popradu zostały odkryte już ponad 15 tys. lat temu i od tamtej pory wykorzystuje się ich lecznicze działanie. Z aquaparku roztacza się widok na Tatry Wysokie. Centrum wellness dzieli się na dwie części: party i relaksu, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Woda w basenach wydobywana jest na głębokości 1300 m i zawiera ponad 20 różnych minerałów działających korzystnie na zdrowie człowieka. Latem Aquacity Poprad oferuje tzw. Piramidę Majów, czyli 3 baseny ze ślizgawkami i innymi atrakcjami wodnymi np. rzeką i specjalnymi szybkimi zjeżdżalniami Kamikadze. Co ciekawe, AquaCity Poprad został ogłoszony najbardziej ekologicznym ośrodkiem na świecie przez branżę turystyczną. Park wodny znajduje się 45 kilometrów od przejścia granicznego na Łysej Polanie. Płatność w euro, najlepiej w gotówce.

 

TERMY W ORAWICACH

Park wodny Meander mieści się w górskiej miejscowości Oravice u stóp Tatr Zachodnich, blisko granicy polsko-słowackiej. Temperatura wody waha się w granicach 28 – 38° C - przy każdej pogodzie, o każdej porze roku. Wydobywana jest ona z głębokości 1611 metrów i osiąga temperaturę 58° C, dlatego musi być schładzana. Znajdują się w niej minerały i mikroelemeny takie jak: mangan, wapń, magnez, lit, żelazo, siarczany i wodorowęglany. Niewątpliwym atutem tego miejsca są sztuczne fale, dzięki czemu można przeżyć sztorm w górach. Oprócz tego na odwiedzających czekają sauny, masaże, zjeżdżalnie wodne i morska kąpiel areozolowa, czyli prysznic w formie sprayu na całe ciało, gdzie zawartość substancji mineralnych kilkakrotnie przekracza zawartość analogicznych substrancji w powietrzu nadmorskim, co korzystnie działa na układ oddechowy. 

 

PARK WODNY BESENOVA

Znajduje się 50 kilometrów od granicy polsko-słowackiej w regionie Liptov. Park wodny to m.in. 5 basenów z wodą geotermalną, 5 basenów z wodą termalną (czystą), 8 rur i zjeżdżalni odkryte (letnie) i basen do nurkowania. Można skorzystać z atrakcji adrenalinowych i zabiegów na ciało. W Strefie Adrenaliny znajduje się wieża z panoramicznym widokiem na Tatry, sztuczne fale i najdłuższa zjeżdżalnia na Słowacji z efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Temperatura wód termalnych waha się w granicach 26 - 39°C. Część basenów czynna jest tylko w okresie letnim.