Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 19 marca 2018 r.:

Warunki na szlakach
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. W części reglowej szlaki przysypane są warstwą świeżego śniegu, pod którą są twarde i oblodzone. Bardzo śliskie są skróty na drodze do Morskiego Oka, a także podejście do Doliny Pięciu Stawów (czarny szlak). W wyższych partiach Tatr szlaki przysypane są śniegiem, nieprzedeptane, zawiane, a ich przebieg jest niewidoczny. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy (raki i czekan). 

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia
W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia
Zmrok na tatrzańskich szlakach zapada około godz. 18.00, w związku z czym należy wyruszyć odpowiednio wcześnie, aby zdążyć wrócić zanim zrobi się ciemno. Prosimy uwzględnić to przy planowaniu wycieczek, a na wędrówkę zabierać latarki.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe, posiadanie sprzętu zimowego (zestaw lawinowy - detektor, sonda, łopatka oraz raki, czekan i kask), a czasami również sprzętu taternickiego. Niezbędna jest umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Do uprawiania turystyki w części reglowej zalecamy używanie raczków lub podkładek antypoślizgowych oraz kijków narciarskich.

Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z komunikatem lawinowym.

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.                           

Zamknięcia szlaków pieszych
Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: 
- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)
- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)
- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Informacje dodatkowe
Herbaciarnia w Dolinie Strążyskiej jest zamknięta do odwołania.

W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.

Szlaki powyżej górnej granicy lasu nie są oznakowane, ani utrzymywane (odśnieżane) i należy znać ich przebieg. Dopuszcza się ewentualne odstępstwa od przebiegu szlaku w najbliższej odległości zapewniającej bezpieczeństwo.

Ostatni kurs sań w dół, z Włosienicy na Palenicę Białczańską (droga z Morskiego Oka) jest o godzinie 17:30.

Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach jest czynne codziennie, nieodpłatnie. W soboty i niedziele instruktażu udzielają przeszkolone osoby.

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest czynne.

Punkt informacji turystycznej TPN przy rondzie Jana Pawła II z powodu remontu jest zamknięty do odwołania. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

Wejście do Doliny Strążyskiej jest w trakcie modernizacji, a obsługa ruchu turystycznego odbywa się z tymczasowego punktu.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
 
Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.