Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 15 listopada 2019 r.:

Warunki na szlakach

Wiatr Halny wytopił znaczną część śniegu. Niemniej jednak zalega on jeszcze w wyższych partiach Tatr, powyżej około 1800m n.p.m., pod warstwą śniegu mogą występować oblodzenia. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń oraz silniejszy wiatr. W dolnych partiach szlaki są w większości mokre i śliskie, miejscami może zalegać błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej. Na niektórych szlakach mogą zalegać pojedyncze drzewa i gałęzie, które są na bieżąco usuwane. W Dolinie Chochołowskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace. Należy pamiętać, że listopadowe dni są wyjątkowo krótkie. Słońce zachodzi już około godziny 16:00. Wycieczkę trzeba zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

Zagrożenia

Na wyżej położonych szlakach zalega śnieg, miejscami występują oblodzenia. Poślizgnięcie się na śliskiej nawierzchni grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

W Tatrach wieje silny wiatr. Na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały  lub powalone drzewa.

Zalecenia

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

Zamknięcia szlaków pieszych

Szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest zamknięty do odwołania z powodu remontu.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Informacje dodatkowe

Z powodu remontu, Hotel Górski Kalatówki nie udziela noclegów do 12 grudnia.

Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej została zamknięta dla zwiedzających. Ponowne otwarcie jaskini w okresie wiosennym.

Kolej Rakoń w Dolinie Chochołowskiej zakończyła kursowanie. Ponowne uruchomienie kolejki w okresie wiosennym.
Przejazd przez most graniczny na Łysej Polanie możliwy jest tylko dla samochodów osobowych.

Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej zostaje czasowo wyłączone z eksploatacji do 20 grudnia, z uwagi na zmianę podmiotu prowadzącego obiekt oraz konieczne prace konserwacyjno-remontowe.

Utrudnienia związane z remontem napotkamy na następujących szlakach: czerwony na odcinku Kasprowy Wierch - Przełęcz Liliowe, zielony na odcinku Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch, zielony na odcinku Gęsia Szyja - Polana Waksmundzka oraz okolice punktu wejściowego do Doliny Małej Łąki.

Od 23 września do końca listopada kolej linowa na Kasprowy Wierch jest nieczynna z powodu renowacji oraz przeglądu technicznego.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Wystawy w Wozowni oraz w  Spichlerzu  ("Zamoyscy i ich dzieło") są zamknięte do odwołania.

Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 osobiście,  telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.