Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 16 stycznia 2019 r.:

Warunki na szlakach

Szlak prowadzący drogą do Morskiego Oka ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe jest zamknięty do odwołania dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego.

W dniu dzisiejszym nie jest prowadzona sprzedaż biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach obowiązuje 4 (wysoki) stopień zagrożenia lawinowego, co wiąże się z poważnym zagrożeniem lawinowym skutkującym możliwością samorzutnego zejścia dużych lawin osiągających dna dolin. Ze względu na bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki odradzamy wszelkich wyjść w góry.  Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i nie są przetarte. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. Padający śnieg i wiatr powodują zawieje i zamiecie śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. 
Planując wyjścia w góry, prosimy mieć na uwadze aktualnie panujące warunki, które są skrajnie niekorzystne oraz fakt, że dzień jest krótki (zachód Słońca około godziny 16).

Zagrożenia

W Tatrach obowiązuje 4 (wysoki) stopień zagrożenia lawinowego. Odradzamy wszelkich wyjść w góry.

Zawieje i zamiecie śnieżne oraz niski pułap chmur uniemożliwiają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

Zamknięcia szlaków pieszych

Szlak z Palenicy Białczańskiej  do Morskiego Oka ze względu na wysokie (w Tatrach obowiązuje 4 stopień zagrożenia lawinowego) zagrożenie lawinowe jest zamknięty dla ruchu turystycznego do odwołania.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia jest zamknięta.

W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są  dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko

Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.lesytanap.sk

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Trasy narciarskie i nartostrady w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej są nieczynne. Więcej informacji na stronie www.pkl.pl

Informacje dodatkowe

W dniu dzisiejszym nie jest prowadzona sprzedaż biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolej "Rakoń" w Dolinie Chochołowskiej w okresie zimowym nie kursuje.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30osobiście,  telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl. 

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.