Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 21 maja 2019 r.:

Warunki na szlakach

Na niżej położonych szlakach w dolinach, śniegu już nie ma. Jest tam jednak dużo błota, miejscami ślisko i mokro, zwłaszcza na mniej uczęszczanych szlakach (szczególnie na Ścieżce nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską i Lejową). Powyżej górnej granicy lasu panują w dalszym ciągu warunki zimowe. Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający, co utrudnia poruszanie się. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo się na nim poślizgnąć. Wybierając się w wyższe partie Tatr, w  dalszym ciągu wskazane jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan).

 Szlak z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka pozostaje zamknięty do odwołania.

Zagrożenia

Poślizgnięcie się na śniegu, zalegającym w wyższych partiach Tatr, grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Umiejętne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) w tych warunkach może okazać się niezbędne.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łąmać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
Wiosenne roztopy i wzrost opadów spowodowały, że do systemu wodnego doprowadzane jest coraz więcej wody, co może skutkować lokalnymi podtopieniami.

Zalecenia

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.   
                    
Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Szlak turystyczny z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka ze względów przyrodniczych pozostał  zamknięty do odwołania.

Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.lesytanap.sk

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Wyciągi  narciarskie w Kotle Goryczkowym oraz Gąsienicowym zakończyły kursowanie.

Od poniedziałku 29 kwietnia szlaki turystyczne w Tatrach Polskich (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla turystyki narciarskiej. Zamknięcie również dotyczy terenów taternickich. Obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego.

Informacje dodatkowe

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Spichlerz oraz Wozownia w Kuźnicach są zamknięte do odwołania.

Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30osobiście,  telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego.