Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 21 marca 2019 r.:

Warunki na szlakach

Szlaki w dolinach są miejscami oblodzone i śliskie, zwłaszcza w godzinach porannych. Po południu, w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry, a na szlakach biegnących dnem dolin w wielu miejscach tworzy się błoto  pośniegowe i stoi woda. W wyższych partiach gór pokrywa śniegu jest zróżnicowana, w większości śnieg jest zmrożony i bardzo  twardy. W godzinach popołudniowych przepadający. Wędrowanie w warunkach zimowych wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC). Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane.

Zagrożenia

Pod warstwą świeżego śniegu znajduje się zmrożony i twardy śnieg. W takich warunkach posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łąmać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl. Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.                       

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku. Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia jest zamknięta.
W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są  dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:

Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko
Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.lesytanap.sk

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Zamknięta  jest nartostrada z Nosalowej Przełęczy do Kuźnic - brak śniegu.

Informacje dodatkowe

Kolej "Rakoń" w Dolinie Chochołowskiej kursuje od około połowy kwietnia. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami. Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi. Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30-15.30 osobiście, telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego.