Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 18 lipca 2018 r.:

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki nie są korzystne - szlaki są mokre, śliskie, na odcinkach leśnych błotniste. Miejscami płyną na szlakach strumienie wody. Niski pułap chmur ogranicza widoczność. Drogi dojazdowe są przejezdne. Spodziewane mniejsze natężenie ruchu turystycznego. Stan wód w potokach jest podwyższony. W Dolinie Lejowej i Starorobociańskiej trwają prace związane ze zrywką drewna.

U wylotu Doliny Strążyskiej trwają prace związane z konstrukcją nowego punktu biletowego i w związku z tym mogą wystąpić czasowe, nieznaczne utrudnienia. Prosimy o uwagę.

W wielu miejscach na terenie TPN trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia
Brak ostrożności na mokrych odcinkach szlaków grozi poślizgnięciem.

Niski pułap chmur ogranicza widoczność powyżej górnej granicy lasu. Wiąże się to z ryzykiem pobłądzenia, dlatego prosimy o rozważne planowanie wycieczek.

W części reglowej Tatr, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, występują jadowite żmije zygzakowate. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku.

Zalecenia
Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.                           

Zamknięcia szlaków pieszych
Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Informacje dodatkowe
W rejonie Morskiego Oka ruch turystyczny jest bardzo duży i w godzinach popołudniowych, na Włosienicy, tworzą się kolejki do wozów konnych.

W słoneczne dni, zwłaszcza po okresie niepogody, w godzinach porannych mogą tworzyć się kolejki do punktów biletowych.

Bilety wstępu do TPN można kupić przez aplikację SkyCash oraz mPay.

Wejście do Doliny Strążyskiej jest w trakcie modernizacji, a obsługa ruchu turystycznego odbywa się z tymczasowego punktu. Szlak w Dolinie Strążyskiej jest remontowany. Przepraszamy za utrudnienia.

Zakończono remont szlaku zielonego z Wierch Porońca na Rusinową Polanę

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej jest nieczynny do odwołania z powodu remontu.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 42a. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–16.30 telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl. Informacje można także uzyskać bezpośrednio w Centrum Edukacji Przyrodniczej w godzinach 9.00-16.30

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.