Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 16 listopada 2018 r.:

Warunki na szlakach

W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu zalega cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia, co powoduje, że na szlakach jest bardzo ślisko. Pojedyncze płaty starszego śniegu, które utrzymują się powyżej 1800m n.p.m., są bardzo twarde i zmrożone. Niski pułap chmur ogranicza widzialność i może utrudniać orientacje w terenie. W lasach jest dużo błota, jak i miejscami mogą występować oblodzenia.
Planując wycieczkę prosimy mieć na uwadze, że dzień jest bardzo krótki (zachód słońca około godziny 16:00).

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Planując wycieczkę w Tatry Słowackie prosimy o zapoznanie się z informacją o zamkniętych szlakach w TANAP-ie, zamieszczonych w informacjach dodatkowych w Komunikacie Turystycznym.

Zagrożenia
W wyższych partiach gór zalega śnieg i występują oblodzenia, co może być przyczyną niebezpiecznych w skutkach poślizgnięć.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku.

Zalecenia
Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.                           

Zamknięcia szlaków pieszych
Z powodu remontu zamknięty jest czarny szlak na odcinku Przysłop Miętusi - Dolina Kościeliska.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia jest zamknięta.

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. http://www.lesytanap.sk

Informacje dodatkowe
Ostatnie kilkadziesiąt metrów szlaku na Wrota Chałubińskiego jest w złym stanie, szlak się usypuje.

Kolej "Rakoń" w Dolinie Chochołowskiej zakończyła kursowanie aż do kolejnego sezonu wiosenno - letniego.

Z powodu remontu schronisko na Kalatówkach jest nieczynne do 14.12.2018.

Bilety wstępu do TPN można kupić przez aplikację SkyCash oraz mPay.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.00–15.00 telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl. Informacje można także uzyskać bezpośrednio.

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.