Logo TPN

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 14 września 2018 r.:

Warunki na szlakach

Warunki na szlakach są dobre. Przy słonecznej pogodzie, ruch turystyczny jest w dalszym ciągu dosyć duży. Rano temperatura w wyższych partiach gór sięga kilku stopni. Prosimy mieć to na uwadze przygotowując się do wycieczki. W zachodniej części Tatr rozpoczął się remont szlaków graniowych, aktualnie trwają prace naprawcze w rejonie Trzydniowiańskiego Wierchu. Remontowany jest również szlak na odcinku Polana Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu oraz mostek na Potoku Kościeliskim, na dojściu do Jaskini Mroźnej ( dojście do Jaskini jest możliwe, dzięki zamontowanej tam kładce). W  okolicach Doliny Lejowej  trwa zrywka drewna. W związku z tym, na szlaku prowadzącym przez dolinę oraz na Ścieżce nad Reglami w otoczeniu Doliny Lejowej i Doliny Chochołowskiej może być dużo błota. Prosimy zachować ostrożność w wyżej wymienionych miejscach.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Planując wycieczkę w Tatry Słowackie prosimy o zapoznanie się z informacją o zamkniętych szlakach w TANAP-ie, zamieszczonych w informacjach dodatkowych w Komunikacie Turystycznym.


Zagrożenia
Brak ostrożności na mokrych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

W części reglowej Tatr, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, występują jadowite żmije zygzakowate. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku.

Zalecenia
Udając się na szlak, zalecamy skorzystać z komunikacji zbiorowej (busy). W okresie wysokiego sezonu drogi mogą być zakorkowane, a miejsca na parkingach zajęte.

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.                           

Zamknięcia szlaków pieszych

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Informacje dodatkowe
Na terenie TANAPU zamknięte są wszystkie szlaki w Dolinie Jaworowej oraz żółty szlak z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody.

Parkingi na Palenicy Białczańskiej oraz Łysej Polanie w słoneczne dni zapełniają się wcześnie. Około godziny 10, przy dużym ruchu, wolnych miejsc parkingowych już nie ma.

W słoneczne dni, zwłaszcza po okresie niepogody, w godzinach porannych mogą tworzyć się kolejki do punktów biletowych.

Bilety wstępu do TPN można kupić przez aplikację SkyCash oraz mPay.

Wejście do Doliny Strążyskiej jest w trakcie modernizacji, a obsługa ruchu turystycznego odbywa się z tymczasowego punktu zastępczego.

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej jest nieczynny do odwołania z powodu remontu.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–16.30 telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl. Informacje można także uzyskać bezpośrednio w godzinach 8.30-16.30

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.