Stopień zagrożenia lawinowego

Komunikat lawinowy TOPR obowiązujący w dniu 19 marca 2018 r.:

Stopień 3:

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

Informacje dodatkowe

Pokrywa śnieżna bardzo zróżnicowana. Nawiane poduchy świeżego śniegu mogą sąsiadować z miejscami wywianymi, nawet do podłoża. Ostatnie opady leżą częściowo na pokrywie z krupy śnieżnej ! W depresjach, żlebach oraz w pobliżu grani depozyty śniegu naniesionego i przewianego wiatrem. Na graniach nawisy śnieżne. Niska temperatura będzie spowalniała wiązanie się najświeższego opadu z podłożem.

Komunikat przygotował: 
Piotr Konopka