krokusy w Tatrach

Charakterystyczne fioletowe kwiaty zaczynają się pojawiać już pod koniec zimy. W marcu lub kwietniu przypada szczyt ich kwitnienia i wówczas tworzą wspaniałe kwiatowe dywany na tatrzańskich łąkach.

Szafran spiski
Crocus scepusiensis należy do rodziny kosaćcowatych. Najlepiej czuje się na śródleśnych łąkach, na których odbywa się wypas owiec. Nie znosi natomiast gleb uprawnych. Osiąga do 20 cm wysokości, jego liście są ciemnozielone, wąskie i spiczaste. Zakwita na wiosnę; w wyższych partiach gór można go spotkać jeszcze w maju. Kwiaty szafranu są promieniste i duże, złożone z sześciu płatków. Mają charakterystyczny liliowy kolor z ciemniejszymi plamami na zewnętrznej stronie. Zamykają się przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Znamię słupka krokusa posiada pomarańczowy barwnik, który od lat wykorzystywano do barwienia ubrań i dań kulinarnych – przeważnie ciast i zup. Wysuszone znamię słupka staje się korzenną, nieco gorzką przyprawą, czyli szafranem. Jego właściwości docenione zostały również w medycynie ludowej, gdzie wykorzystuje się go jako środek uspokajający, rozkurczowy i dodatek do środków mających pobudzać apetyt. 

Gdzie kwitną krokusy?
Najliczniej występuje na Polanie Chochołowskiej, Polanie Huciska i Polanie Siwej w Dolinie Chochołowskiej, a takze na Niżnej Kirze Miętusiej, Polanie Pisanej i Polanie Smytniej. Pojawia się również w Dolinie Kościeliskiej oraz na Polanie Kalatówki.