via ferrata

Via ferraty to z włoskiego żelazne drogi – a zatem trasy, które pokonuje się z pomocą wmontowanych w skałę stalowych poręczy, drabinek, wiszących mostów i stopni. Są to szlaki turystyczne o charakterze wspinaczkowym, wyposażone w stalową linę do autoasekuracji. Popularne są we Włoszech, Austrii czy Szwajcarii.

Jak przygotować się na przejście ferraty? Przede wszystkim kondycyjnie, gdyż nierzadko trzeba pokonać dosyć duże przewyższenia, ale także psychicznie – większość wspomnianych żelaznych tras prowadzi w dużej ekspozycji. Przydatne w pokonywaniu ferrat są podstawowe umiejętności wspinaczkowe i bez wątpienia obycie ze skałą.

Konieczne jest także zakupienie odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim należy chronić głowę – a zatem kask. Dodatkowo potrzebna będzie uprząż wspinaczkowa. Dobrze do uprzęży biodrowej dokupić uprząż piersiową, która podczas ewentualnego odpadnięcia z ciężkim plecakiem uchroni nas przed obróceniem głową w dół. Dodatkowo do asekuracji konieczna jest lonża, która składa się z płytki hamującej, dynamicznej liny i dwóch karabinków z dużym prześwitem. Zaleca się zabrać ze sobą kilka dodatkowych karabinków i taśm o zróżnicowanej długości, które mogą przydać się w sytuacjach awaryjnych.

Dobrze jest także wyposażyć się w rękawiczki, najlepiej wykonane ze skóry. Można zakupić albo wersję bez palców, albo rękawiczki pełne. Z uwagi na to, że w niektórych miejscach linka jest poszarpana, lepiej sprawdzą się rękawiczki pełne, które ochronią całe dłonie przed zadrapaniem.
 
Po zapoznaniu się z trasą zejściową należy zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt do zejścia – nierzadko trasa prowadzi przez tereny zaśnieżone (zwłaszcza w Alpach, Dolomitach), gdzie konieczne jest użycie raków i czekana. Pokonywanie ferrat jest jednym z kolejnych progów wtajemniczenia, pozwala przeżyć niezapomniane chwile i dać przedsmak wspinaczki wysokogórskiej. Niestety w Tatrach jak na razie nie ma żelaznych dróg, ale być może kiedyś powstaną.