jak chronić się przed słońcem w górach

Słoneczna pogoda dopisuje, co sprzyja górskim wędrówkom. Należy jednak pamiętać, że słońce stanowi zagrożenie dla naszej skóry i oczu.

Na górskich szlakach jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie UV, ponieważ wraz ze wzrostem wysokości powietrze staje się rzadsze i tym samym dociera do nas więcej szkodliwych promieni UV. Można powiedzieć, że przybliżeniu co sto metrów w górę promieniowanie wzrasta o około 20%. Oznacza to, że na dużych wysokościach nawet przy zachmurzeniu dociera do nas spora ilość promieni UV.

Przed każdym wyjściem w góry należy zatem użyć kremu z filtrem na odsłonięte części ciała, szczególnie twarz czy kark, najbardziej wystawione na słońce. Najlepiej sprawdzą się wysokie filtry, które bez problemu można kupić w drogeriach i aptekach także w małych opakowaniach - nie będą one dodatkowo obciążać plecaka. Przyda się także pomadka ochronna z filtrem, która zapobiega wysuszaniu i pierzchnięciu ust. Zimą dodatkowo warto pamiętać o nałożeniu na skórę tłustego kremu, który ochroni ją przed mrozem i wiatrem. Przydatne są także chusty i kominiarki, które zakryją policzki, natomiast latem - czapka z daszkiem lub chusta chroniące głowę przed przegrzaniem.

By ochronić oczy, należy wyposażyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Wiosną i zimą oczy narażone są dodatkowo na promieniowanie odbijające się od śniegu zalegającego na szlakach. Wówczas konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne okulary zimowe z polaryzacją i osłonami po bokach. O ochronie oczu zimą więcej przeczytacie TUTAJ.

Słoneczna pogoda zachęca do wędrówek, jednak należy pamiętać, że trzeba z niej korzystać rozsądnie.