Samochodem po Słowacji

Punktem końcowym słowackiej Drogi Wolności jest miejscowość Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) – wspaniały kurort dla bogatszych turystów i dobra baza wypadowa do kilku emocjonujących tatrzańskich wycieczek.

Mijając Wyżnie Hagi, po kilku kilometrach docieramy do skrzyżowania, na którym od Drogi Wolności odchodzi w prawo szosa prowadząca do stacji elektriczki „Popradské pleso”. W miejscu tym rozpoczyna się niebieski szlak i jednocześnie ścieżka rowerowa nad Popradzki Staw – stąd zresztą nazwa stacji. Schronisko zlokalizowane nad jeziorkiem jest punktem wypadowym na Rysy i Koprowy Wierch. Można także udać się Magistralą Tatrzańską na Przełęcz pod Osterwą lub przespacerować za żółtymi znakami pod Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór.

Spod stacji elektriczki możemy dojechać dalej, do centrum Szczyrbskiego Jeziora, do miejsca, w którym nasza szosa łączy się z drogą nr 538. W to samo miejsce możemy dotrzeć także, jeśli pojedziemy cały czas Drogą Wolności, omijając Popradské pleso. Tuż za potokiem Młynica znajduje się skrzyżowanie, na którym należy skręcić w prawo.

Poruszanie się po Szczyrbskim Jeziorze może sprawić pewne kłopoty. Najlepiej trzymać się cały czas głównej drogi aż dotrze się w rejon stacji elektriczki i tam szukać parkingu. Następnie warto podejść którąś z wąskich uliczek pod górę, w rejon jeziora. Odnajdziemy tu kilka szlaków turystycznych: czerwone znaki Magistrali Tatrzańskiej – z jednej strony prowadzą nad Popradzki Staw, z drugiej zaś nad Jamski Staw, skąd można udać się na Krywań; żółte znaki doprowadzą nas na przełęcz Bystra Ławka; niebieskie zaś do schroniska pod Soliskiem. Jest także zielony szlak, wiodący do miejscowości Podbańska (Podbanské), do której dojechać można także drogą jezdną.

 

Zobacz także:

Samochodem po Słowacji. Od Łysej Polany po Tatrzańskie Matlary

Samochodem po Słowacji. Okolice Tatrzańskiej Łomnicy

Samochodem po Słowacji. Stary Smokowiec i okolice

Samochodem po Słowacji. Od Tatrzańskich Zrębów do Wyżnich Hagów

Samochodem po Słowacji. Trzy Studniczki

Samochodem po Słowacji. Podbańska

Samochodem po Słowacji. Od Przybyliny do Liptowskiego Mikułasza

Samochodem po Słowacji. Z Chochołowa do Liptowskiego Mikułasza