Schronisko nad Popradzkim Stawem

Popradská chata (w jęz. polskim schronisko nad Popradzkim Stawem, Schronisko Popradzkie), znajduje się nad brzegiem Popradzkiego Stawu (Popradské pleso), w malowniczej Dolinie Mięguszowieckiej, w słowackiej części Tatr Wysokich. Stanowi istotny węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu szlaki: ze Szczyrbskiego Jeziora, Magistrala Tatrzańska i szlak na Rysy.

Historia

Pierwszy budynek stanął nad brzegiem Popradzkiego Stawu w 1879 roku. Schronisko wzniesione przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie nosiło nazwę Majláthova chata, na cześć pomysłodawcy budowy, działacza turystycznego Béli Majlátha. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania schronisko spłonęło. Kolejne wybudowane w tym miejscu budynki, nieoficjalnie nazywano ta samą nazwą. Pierwszy z nich wzniesiono w 1881 roku. Kamienny budynek podzielił los poprzednika w 1890 roku. Trzecie już z kolei schronisko stanęło nad Popradzkim Stawem w latach 1892–1897, wzniesione przez ówczesnego właściciela ziemi – Ferencza Máriássego.

W 1897 roku obszar, na którym stało schronisko przeszedł w ręce Christiana Hohenlohe. Budynek zburzono, a na jego miejscu postawiono nowy, drewniany, który przetrwał do 1964 roku – ostatecznie strawiony przez pożar.

Obok pogorzeliska, na początku lat 60. ubiegłego wieku, powstało dzisiejsze schronisko – Popradská chata. Początkowo, pod opieką Interhotel „Tatry”, dysponowało ono 110 miejscami noclegowymi. Od 1996 roku schronisko znajduje się w prywatnych rękach i prezentuje raczej charakter hotelu górskiego.


Noclegi

Całkowita ilość miejsc noclegowych wynosi 165. W ofercie są pokoje o pięciu różnych standardach, od turystycznych - bez wyposażenia, przeznaczonych dla 6-8 osób, przez wyposażone w łazienkę i TV dla 2-4 osób, po 2- i 4- osobowe apartamenty. W zależności od rodzaju pokoju za jedną noc zapłacimy tu 17 €, 23 €, 28 €, 30 € lub 40 € od osoby. Dodatkowe łóżko w pokoju to koszt 30% niższy. Nocleg dla dzieci do 3 roku życia, bez osobnego łóżka, jest darmowy, dla starszych - do 12 roku życia schronisko oferuje 50% zniżkę. Na niższą cenę mogą również liczyć grupy powyżej 15 osób, koszt noclegu jest dla nich obniżony o 10%.
Schronisko posiada restaurację. Koszt śniadania to 5 €, niepełne wyżywienie dla dorosłych 15 €, dla dzieci 6 €, natomiast pełne wyżywienie 20 €, a w przypadku dzieci 8 €. Rezerwacji można dokonać przez formularz internetowy pod linkiem: http://www.popradskepleso.com/rezervacia
Przy hotelu znajduje się parking płatny 10 € za noc.

Chata oferuje wiele atrakcji takich jak ścianka wspinaczkowa, pokój słowacki, bar leśny, saunę fińską, beczkę saunową Wellness i pokój dzienny. W schronisku przygotowano wiele udogodnień dla gości z dziećmi. Młodszym turystom nie zabraknie tu różnorodnej rozrywki. Dostępny jest kącik dla dzieci, plac zabaw, a zimą istnieje możliwość wypożyczenia sanek. W schronisku prowadzona jest sprzedaż i wypożyczalnia sprzętu alpinistycznego, sprzedaż bielizny termoaktywnej, gadżetów i upominków. W chacie znajduje się też bufet z drobnymi przekąskami, kantor, przechowalnia nart, taras, stół bilardowy i pingpongowy. Istnieje możliwość organizacji pracowniczych eventów oraz innych imprez towarzyskich. Schronisko oferuje także wycieczki skialpinistyczne prowadzone przez przewodników górskich.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do Popradzkiej Chaty można dostać się szlakiem niebieskim spod stacji elektriczki Popradské Pleso (ok. 1 h) lub czerwonym ( ok. 1 h 15 min) z miejscowości Štrbské Pleso. Celami dalszej podróży mogą być np. Rysy, Przełęcz pod Osterwą, Koprowy Wierch lub Symboliczny Cmentarz położony nieopodal Popradzkiego Stawu.

 

Szlaki ze schroniska nad Popradzkim Stawem

Szlak czerwony do Batyżowieckiego Stawu (2 h 55 min)

Szlak niebieski do stacji Popradské pleso (1 h 10 min)

Szlak żółty do Symbolicznego Cmentarza nad Popradzkim Stawem (40 min) 

Szlak zielony / czerwony do Szczyrbskiego Jeziora (1 h 30 min)

Szlak czerwony do Szczyrbskiego Jeziora (1 h 30 min)

Szlak niebieski na Koprową Przełęcz (2 h 45 min)

Szlak niebieski / czerwony do schroniska pod Rysami (3 h 05 min)

 

Kontakt

Adres:

Horský Hotel Popradské Pleso
PO BOX 12, 059 85 Štrbské Pleso

Telefon: +421 908 761403
+421 910 948160
E-mail: [email protected]