Schronisko nad Popradzkim Stawem

Schronisko nad Popradzkim Stawem (słow. Popradská Chata), znajduje się nad brzegiem Popradzkiego Stawu w malowniczej Dolinie Mięguszowieckiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu szlaki wychodzące ze Szczyrbskiego Jeziora oraz słynna Magistrala Tatrzańska.

Historia

Pierwszy budynek stanął nad brzegiem Popradzkiego Stawu w 1879 roku. Schronisko wzniesione przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie (Karpathenverein) nosiło nazwę Majláthova Chata na cześć pomysłodawcy budowy, działacza turystycznego Béli Majlátha. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania schronisko spłonęło. Kolejne wybudowane w tym miejscu budynki nieoficjalnie nazywano tą samą nazwą. Pierwszy z nich wzniesiono w 1881 r. Kamienny budynek podzielił los poprzedniego obiektu w 1890 r. Trzecie już z kolei schronisko stanęło nad Popradzkim Stawem w latach 1892–1897. Wzniesione zostało przez ówczesnego właściciela ziemi, Ferencza Máriássego.

W 1897 roku obszar, na którym stało schronisko, przeszedł w ręce Christiana Hohenlohe. Budynek zburzono, a na jego miejscu postawiono nowy, tym razem drewniany, który przetrwał do 1964 r. Ostatecznie został strawiony przez pożar.

Obok pogorzeliska na początku lat 60. ubiegłego wieku powstało dzisiejsze schronisko – Popradská chata. Początkowo, będąc pod opieką Interhotel „Tatry”, dysponowało ono 110 miejscami noclegowymi. Od 1996 roku obiekt znajduje się w prywatnych rękach i prezentuje charakter raczej hotelu górskiego niż schroniska.

Noclegi

Całkowita liczna miejsc noclegowych wynosi 165. W ofercie są pokoje o pięciu różnych standardach, od turystycznych – bez wyposażenia, przeznaczonych dla 6-8 osób, przez wyposażone w łazienkę i TV dla 2-4 osób, po 2- i 4- osobowe apartamenty. Za miejsce w pokoju wieloosobowym zapłacimy od 17 Euro za osobę. Ceny za pokój 2-, 3- lub 4-osoobowy zawierają się w przediale 44-94 Euro (w zależności od okresu te ceny mogą się wahać). Nocleg dla najmłodszych turystyów (do 3 roku życia), bez osobnego łóżka, jest darmowy, dla starszych dzieci (do 12 roku życia) schronisko oferuje 50% zniżki. Na niższą cenę mogą również liczyć grupy powyżej 15 osób – koszt noclegu jest dla nich obniżony o 10%. Zainteresowani mogą zaówić przejazd do obiektu minibusem hotelowym. Nie ma możliwości wjazdu swoim samochodem.

Miejsce to oferuje wiele atrakcji takich jak ścianka wspinaczkowa, saunę i pokój dzienny. W schronisku przygotowano wiele udogodnień dla gości z dziećmi. Młodszym turystom nie zabraknie tu różnorodnej rozrywki. Dostępny jest kącik dla dzieci, plac zabaw, a zimą istnieje możliwość wypożyczenia sanek. W schronisku prowadzona jest sprzedaż oraz wypożyczalnia sprzętu turystycznego i nart sprzedaż gadżetów i upominków. W chacie znajduje się też bufet z drobnymi przekąskami, przechowalnia nart, taras, stół bilardowy i pingpongowy. Istnieje możliwość organizacji pracowniczych eventów oraz innych imprez towarzyskich. Schronisko oferuje także wycieczki skialpinistyczne prowadzone przez przewodników górskich.

Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do schroniska nad Popradzkim Stawem można dostać się szlakiem niebieskim spod stacji elektriczki Popradské Pleso (około 1 h) lub czerwonym (około 1 h 15 min) z miejscowości Szczyrbskie Jezioro. Celami dalszej podróży mogą być np. Rysy, Przełęcz pod Osterwą, Koprowy Wierch lub Symboliczny Cmentarz położony nieopodal Popradzkiego Stawu.

 

Szlaki ze schroniska nad Popradzkim Stawem

Szlak czerwony do Batyżowieckiego Stawu (2 h 55 min)

Szlak niebieski do stacji Popradské pleso (1 h 10 min)

Szlak żółty do Symbolicznego Cmentarza nad Popradzkim Stawem (40 min) 

Szlak zielony / czerwony do Szczyrbskiego Jeziora (1 h 30 min)

Szlak czerwony do Szczyrbskiego Jeziora (1 h 30 min)

Szlak niebieski na Koprową Przełęcz (2 h 45 min)

Szlak niebieski / czerwony do schroniska pod Rysami (3 h 05 min)

 

Kontakt

Adres:

Horský Hotel Popradské Pleso
PO BOX 12, 059 85 Vysoké Tatry

Telefon: +421 908 761 403; +421 910 948160
E-mail: [email protected]
Strona internetowa: https://popradskepleso.pekyho.sk/