Ryś, wilk i niedźwiedź

Niedźwiedzie, wilki oraz rysie – te zwierzęta zostały wzięte „pod lupę” w trakcie spotkania naukowców, które odbyło się ostatnio w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tematyką rozmów była ochrona tych drapieżników oraz ich współistnienie z ludźmi na terenie Karpat.

W spotkaniu wzięli udział badacze świata fauny z Polski, Słowacji, Czech, Rumunii, Węgier oraz Słowenii (na terenie której, co prawda, nie znajdują się Karpaty). Wśród poruszanych zagadnień nie brakowało problemu kłusownictwa, a także zastosowania innowacyjnych technologii, które pomogłyby w monitoringu dużych drapieżników lub ich odstraszaniu. Ten drugi temat jest szczególnie istotny w kontekście ostatnich  problemów z niedźwiedziami na terenie Słowacji. Na pewno to zagadnienie zainteresuje także bywalców rumuńskich Karpat, w których tych zwierząt również jest bardzo dużo.

Posiedzenie odbyło się w ramach projektu LECA (skrót od ang. „LargE CArnivores”, czyli duże drapieżniki), którego głównym koordynatorem jest Uniwersytet Mendla w czeskim Brnie. Za finansowanie tego przedsięwzięcia odpowiada Program Interreg Europa Środkowa.