Gerlach bez przewodnika

Nowe przepisy TANAP-u umożliwiają wchodzenie na Gerlach najłatwiejszymi drogami bez przewodnika. Przed osobami, które chcą to zrobić, stawia się jednak szereg wymogów, w tym ukończenie odpowiedniego kursu. Wyjaśniamy, o jaki kurs chodzi.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy zastępcę dyrektora słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, Petera Spitzkopfa.

- Podstawowe szkolenie uprawiające do uprawiania taternictwa o niższym stopniu trudności w rozumieniu słowackiego ustawodawstwa oznacza ukończenie podstawowego szkolenia taternickiego pod okiem licencjonowanego instruktora. Chodzi o tzw. szkoły górskie. Ukończenie takiego kursu powinno zostać poświadczone wystawieniem certyfikatu ukończenia podstawowego szkolenia taternickiego - informuje nasz rozmówca.

W tym miejscu konieczny jest pewien komentarz. Słów "taternictwo" i "taternicki" używamy tutaj jako tłumaczenia słowackich stwierdzeń "horolezectvo" i "horolezecký". Te określenia w języku słowackim oznaczają zarówno taternictwo, jak i: alpinizm, wspinaczkę, a nawet po prostu chodzenie po górach. Aby zrozumieć, o jaki poziom zaawansowania konkretnie chodzi, należy zapoznać się z ideą wprowadzenia tego przepisu, którą tak tłumaczy Peter Spitzkopf:

- Od dłuższego czasu notujemy niezadowalający stan statusu "taternika". Każdy, kto wykupi członkostwo w różnych krajowych stowarzyszeniach wspinaczkowych (np. za 20 euro członkostwo w JAMES lub składkę ubezpieczeniową w Alpenverein itp.) zostaje taternikiem i uzyskuje uprawnienia do uprawiania wspinaczki górskiej (...) i to bez ukończenia choćby podstawowego kursu taternickiego, podczas którego pod fachowym okiem instruktora opanowałby podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tendencję tę odzwierciedlają rosnące statystyki urazów i wypadków śmiertelnych, szczególnie w kategorii turystów poruszających się w terenach wspinaczkowych (przeważnie w terenie o I-III stopniu trudności według UIAA).

Tak więc nowe przepisy mają na celu udostępnienie najprostszych terenów pozaszlakowych dla turystów bez przewodnika, ale takich, którzy są przeszkoleni z poruszania się w terenie o trudnościach I i II.

Nie jest zatem wymagane żadne zaawansowane szkolenie; nie jest powiedziane, jak długo ono musi trwać; ani też, kto ma je organizować. Kluczowe, aby legalnie wejść na Gerlach bez przewodnika są trzy kwestie:

- kurs ten musi przygotowywać do samodzielnego poruszania się w terenie górskim o trudności I i II
- musi być prowadzony przez uprawnioną do tego osobę (polskie uprawnienia odpowiednich przewodników i instruktorów będą respektowane)
- musi zakończyć się wydaniem certyfikatu czy też zaświadczenia, które okażemy w razie kontroli

Trzeba mieć też na uwadze, że ukończenie szkolenia nie jest jedynym wymogiem. Należy także: zarejestrować wyjście na stronie TANAP-u, posiadać odpowiedni sprzęt oraz znajomość terenu, w którym prowadzi droga naszej wycieczki. Wymagane jest także posiadanie dowodu osobistego i potwierdzenie przynależności do narodowego stowarzyszenia alpinistycznego.