Rysy

Już od minimum roku mówi się o innych wysokościach szczytów w Tatrach, niż podają nam przewodniki, mapy czy podręczniki. Naukowcy z Instytutu Przyrodniczego we Wrocławiu postanowili sprawdzić to osobiście, najlepszymi dostępnymi metodami. 

Wcześniejsze pomiary wykonywane były z samolotu metodą skanowania laserowego "lidar". Tym razem naukowcy postanowili wejść na każdy z mierzonych szczytów osobiście, aby skorzystać z najdokładniejszej metody jaka jest znana ludzkości. Wyniki są bardzo interesujące. Rok temu podawano, że Rysy mierzą 2500 metrów, niestety nie jest to prawdą. Dokładny pomiar wykazał 2499 metrów i 44 centymetry. Zabrakło raptem 6 centymetrów, aby móc zaokrąglić wynik w górę. Co ciekawe główny wierzchołek po stronie słowackiej nie jest wyższy o 4 metry, a raptem o 1,47 metra. Mierzy dokładnie 2500,91 m. To nie powinno bardzo dziwić, bowiem już gołym okiem było widać, że cztery metry różnicy to zdecydowanie za dużo.

Zmieniły się także wysokości innych szczytów:

- Skrajny Granat z 2225 metrów na 2228 metrów

- Zadni Granat 2233 metry zamiast 2234 metry

- Mały Kozi Wierch 2226 metrów zamiast 2228 metrów

TPN czeka teraz na dokładne, naukowe opracowania tych badań. Po ich zaakceptowaniu Park nie ruszy jednak do wymiany tabliczek, map czy broszur. Będą one zmieniane sukcesywnie, bo zmiany z punktu widzenia nauki są ogromne, to dla turystów nie mają tak naprawdę żadnego znaczenia pod kątem bezpieczeństwa, czy czasu przejścia danej trasy.