Grób gen. Boruty-Spiechowicza

Wczoraj (tj. 20 lutego) mieliśmy 130. rocznicę urodzin jednego z najbardziej zasłużonych polskich wojskowych w XX w., gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, który za życia był mocno związany z Zakopanem. Władze miasta z tej okazji organizują trzydniowe obchody poświęcone tej postaci, zaś 28 lutego będą mieć miejsce w schronisku Murowaniec.

Na Hali Gąsienicowej poza przedstawicielami samorządu pojawi się reprezentacja 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wspólnie m. in. złożą kwiaty pod tablicą, upamiętniającą żołnierzy Kompanię Wysokogórska, którzy brali udział w budowie Murowańca. Ponadto w ramach trzydniowych obchodów planowane są spotkania wojskowych z młodzieżą szkolną z Zakopanego oraz uroczysty apel pamięci przy grobie generała na Nowym Cmentarzu.

Mieczysław Boruta Spiechowicz urodził się w 20 lutego 1894 r. w Rzeszowie. Z całą jest niezwykle ważną postacią w najnowszej historii Wojska Polskiego. Zasłynął nie tylko jako rozważny dowódca i teoretyk wojskowości, ale także jako odważny żołnierz. W okresie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, a za męstwo w boju został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. W trakcie II wojny światowej służył II Korpusie Polskim gen. Andersa oraz I Korpusie Pancerno-Motorowym w Szkocji, którego był dowódcą. W roku 1964 na stałe osiadł w Zakopanem, angażując się społecznie (m. in. w latach 80. publicznie wyraził poparcie dla NSZZ „Solidarność”). W tym mieście też zmarł w dniu 13 października 1985 r.