Raki turystyczne

Miesiąc temu informowaliśmy o niebezpiecznym procederze sprzedaży raczków turystycznych jako raków. Teraz serwis Allegro, w którym znajdowała się część tego typu ofert, postanowił ukrócić tego typu praktyki.

Po serii interwencji TOPR w rejonie Rysów, gdzie turyści wybierali się w raczkach i wypadku śmiertelnym, w którym życie straciła młoda dziewczyna, mająca na nogach także tego typu sprzęt, postanowiliśmy działać. Naszym celem stała się nie tylko edukacja, ale także nagłośnienie niemoralnej postawy niektórych sprzedawców internetowych, którzy celowo do opisów i nazw produktów wstawiali częściej wyszukiwaną frazę "raki", niejednokrotnie sugerując, że raczki czy nakładki antypoślizgowe nadają się do wyjść w wyższe partie gór. Jako że część tego typu ofert znajdowała się na Allegro, poprosiliśmy serwis o interwencję i uniemożliwienie nieuczciwym sprzedawcom wprowadzania Klientów w błąd.

Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź, która jest niezwykle satysfakcjonująca. Allegro podeszło do tematu bardzo poważnie i wprowadzi szereg działań, mających na celu uporządkowanie tej tematyki. Przede wszystkim utworzona zostanie nowa kategoria produktów o nazwie "Raczki turystyczne, nakładki antypoślizgowe", która będzie widoczna w ścieżce "Sport i turystyka > Akcesoria". Dodatkowo użytkownicy będą mogli filtrować oferty sprzedaży raczków i oferty nakładek. Zupełnie w inne miejsce trafią prawdziwe raki. Taka kategoria będzie znajdować się w "Sportach ekstremalnych". Choć brzmi to może nieco groźnie, to uważamy, że jest to jak najbardziej słuszna decyzja, bo przykładowo wchodzenie zimą na Rysy nosi znamiona sportu ekstremalnego, o czym wielu turystów nie ma pojęcia. Wszystkie istniejące oferty zostaną przypisane przez Allegro do nowych kategorii, a sprzedwcy chcący dodać nowe oferty zostaną poinformowani o konieczności dodania ich we właściwym miejscu oraz o zakazie używania mylących sformułowań w opisach - w szczególności słów "raki" i "raczki" zamiennie, a także o tym, że niedopuszczalne jest sugerowanie, że raczki czy nakładki nadają się do turystyki wysokogórskiej i zapewniają bezpieczeństwo w górach. Jednocześnie serwis przekazał, że z przyczyn formalnych zmiany zostaną wprowadzone od drugiego kwartału bieżącego roku. Allegro poinformowało także o aktualizacji swoich treści edukacyjnych dotyczących tej tematyki.

To spory sukces. Nie ma co się łudzić, że te działania całkowicie rozwiążą problem turystów chodzących w raczkach w wyższe partie Tatr, ale dzięki temu być może uda się uratować komuś zdrowie czy życie, a TOPR-owi oszczędzić pracy i ryzyka. Dziękujemy serdecznie za wszystkie udostępnienia, komentarze i pomoc w nagłaśnianiu sprawy. To także Wasz sukces, Drodzy Czytelnicy.

Jednocześnie polecamy nasz film edukacyjny, w którym wskazujemy różnice między rakami a raczkami: Jak odróżnić raczki od raków?