rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia mija trzynasta rocznica śmierci Jana Pawła II, papieża, który kochał Tatry.

Wędrował po górach jako młody człowiek, jeździł także na nartach - do jego ulubionych rejonów narciarskich należały między innymi Nosal czy Kasprowy Wierch. W Tatry powrócił podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski, w 1983 roku - udał się wówczas do schroniska na Polanie Chochołowskiej, a stamtąd przeszedł na spacer do Doliny Jarząbczej. Dziś droga, którą przebył, jest częścią szlaku papieskiego.

W 1997 roku papież znów powrócił w Tatry i udał się nad Morskie Oko. Odwiedził także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Pustelnię św. Brata Alberta na Kalatówkach i Kasprowy Wierch. Wędrując po Tatrach możemy spotkać tablice upamiętniające jego wizyty na Polanie Chochołowskiej i Kasprowym Wierchu.

Jan Paweł II wielokrotnie wspominał góry w swoich wypowiedziach. Jego słowa najlepiej podsumują miłość papieża do Tatr.

„W ciszy tych gór Bóg objawia się i z wyżyn ukazuje błądzącym światło swej prawdy, aby mogli powrócić na drogę sprawiedliwości.”

„W górach – bliżej Boga."
 
„Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność”.

„Góry są wyzwaniem, góry prowokują człowieka, istotę ludzką, młodych i nie tylko młodych do dokonania wysiłku w celu zwyciężenia samego siebie”.

„Na łonie natury, z dala od codziennych trosk, duch łatwiej otworzył się na rzeczywistość nadprzyrodzoną, która nadaje sens i wartość ziemskim przedsięwzięciom i planom”.

„Byt człowieka jest przemijający i zmienny. Góry istnieją w sposób pewny i trwały, są wymownym obrazem niezmiennej Wieczności Boga”.