Czyste Tatry

Znamy datę akcji Czyste Tatry

Napisane przez: Julia Fidor

Foto: Czyste Tatry , 11/04/2019


Po raz ósmy wolontariusze wyruszą na szlaki, by w ramach akcji Czyste Tatry posprzątać góry. Trasy zostaną oczyszczone z zalegających tam śmieci, a ambasadorzy i miłośnicy gór po raz kolejny będą upominać, że o nasze dziedzictwo powinniśmy dbać przez cały rok. Tegoroczny finał akcji odbędzie się w ostatni weekend czerwca - 28 i 29.06 - w Zakopanem.

Projekt Czyste Tatry realizowany jest od 2012 roku. Od tego czasu stał się jedną z największych ekologicznych inicjatyw w Polsce i ma na celu nie tylko posprzątanie Tatr, ale też uświadamianie społeczeństwu problemów związanych z zanieszczyszeniem środowiska naturalnego. W akcję włączają się turyści z całego kraju.

Ideę wspierają też znane osobistości, m.in. Joanna Jabłczyńska, Robert Makłowicz, Marcin Daniec czy Krzysztof Wielicki.

"Od początku istnienia projektu chcemy wysyłać wszystkim jasną wiadomość – nasza przyroda pozostanie unikalnie piękna tylko wtedy, kiedy sami o nią zadbamy. Robimy to już od siedmiu lat, przecierając nie tylko górskie szlaki, ale też drogi do budowania świadomości ekologicznej" - podkreśla Rafał Sonik, pierwszy ambasador projektu Czyste Tatry.

Co roku na początku lata wolontariusze usuwają śmieci, by pozostawić najwyższe polskie góry w ich nienaruszonej formie. W ubiegłym roku 7 tysięcy wolontariuszy zebrało 420 kg śmieci, przemierzając 275 km tatrzańskich szlaków. Z gór zniknęło blisko 5 ton odpadów, a liczba chętnych, którzy wzięli udział w projekcie, przekroczyła 20 tysięcy. 

Każda edycja wiąże się z dodatkowymi atrakcjami, takimi jak koncerty czy warsztaty. Finał, który odbywa się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem, to nie tylko sprząttanie śmieci - to okazja do dobrej zabawy, nawiązywania nowych znajomości i spędzenia czasu z innymi miłośnikami gór. 

Na stronie dostępne są wszystkie informacje niezbędne dla wolontariuszy. Wkrótce na facebookowym profilu Czystych Tatr pojawią się pierwsze szczegóły o tegorocznej edycji.