Baraniec

Czas przejścia: 7 h 15 min

Poziom trudności: łatwo

 

Baraniec trzeci co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich. Cała trasa wyróżnia się wspaniałymi panoramami, a szlak wiedzie przez zaciszne zakamarki naszych gór. Ze szczytu widoczne są m. in. Rohacze, Otargańce i postrzępione wierzchołki Tatr Wysokich.

UWAGA! WIĘKSZOŚĆ TRASY NIEDOSTĘPNA DLA TURYSTÓW OD 1 LISTOPADA DO 31 MAJA!

 

DOLINA WĄSKA
Wysokość: 909 m n.p.m.

Dolina Wąska (słow. Úzka dolina) położona jest w Tatrach Zachodnich. Doliną Wąską nazwano dwukilometrowy wspólny odcinek dolin Jamnickiej i Raczkowej. Dolina jest zalesiona i płynie przez nią Raczkowy Potok. Została wyrzeźbiona przez lodowiec. Dawniej istniały w niej wypasane polany, obecnie zachowała się nazwa po jednej z nich – Niżnia Łąka. Punktem startowym jest wieś Przybylina, ponieważ początek Doliny Wąskiej położony jest nad Raczkowym Potokiem (100 -110 m powyżej głównej drogi nr 537). Można do niej dojechać na dwa sposoby: Nowy Targ - Jurgów - Ździar - Tatrzańska Łomnica lub Chyżne - Zuberec - Liptowski Mikulasz - Liptowski Gródek. U wylotu doliny znajduje się duże osiedle turystyczne – autokemping Raczkowa z polem namiotowym, hotele, restauracja, parking.

Dalsza podróż --> na Baraniec (4 h)

Od wylotu Doliny Wąskiej przy kempingu podążamy zielonym, asfaltowym szlakiem w stronę hotelu Orešnica. Następnie obijamy w las przy bramie wjazdowej do hotelu. Idziemy przez las i łąkę, a przy końcu drogi przechodzimy przez potok drewnianym mostkiem. Następnie szlak prowadzi zakosami. Niespełna półtorej godziny (dokładnie 1:20) później stajemy na polanie Horzyca (1350 m n.p.m). Kiedyś z prawej strony ścieżki stał szałas, ale rozebrano go w 2011 r. Podczas dalszej wędrówki las stopniowo się przerzedza, przechodząc stopniowo w kosodrzewinę. Po 30 minutach dochodzimy na tzw. grzbiet Klinowate (1555 m n.p.m.) Powyżej tego miejsca szlak otwarty jest tylko w sezonie letnim. Stąd można podziwiać rozległe panoramy, m. in. Dolinę Jamnicką, grań Otargańców, Bystrą i Krywań. Kosówka się kończy, a szlak idzie dalej w górę. Na Mały Baraniec (1947 m n.p.m.) wchodzimy po 2h i 45 min od rozpoczęcia wycieczki. Ruszamy dalej i schodzimy na wysokość 1925 m n.p.m. Kolejny garb zwany jest Klinem. Omijamy dwa kolejne garby i podchodzimy stromo w górę. Na Baraniec wchodzimy po 1h i 15 min od osiągnięcia wierzchołka Małego Barańca.

 

BARANIEC
Wysokość: 2185 m n.p.m.

Baraniec jest zwornikiem czterech grani i leży pomiędzy dolinami Jamnicką od wschodu, Żarską od zachodu i Tarnowiecką od południa. Ze stoków od strony Doliny Jamnickiej zsuwają się zimą potężne lawiny. W przeszłości na stokach Barańca wypasano owce. Szczyt był też jednym z pięciu głównych punktów triangulacyjnych w Tatrach. W 1820 r. zbudowano tu drewnianą wieżę triangulacyjną, później zaś na jej miejscu postawiono betonowy słup z blaszaną skrzynką kontaktową. Pierwsze wejście zimowe miało miejsce w 1914 r. Słowacy organizują górskie biegi na szczyt. Z Barańca można podziwiać grań główną od Rohaczy po Banówkę, Otargańce i niemal cały Liptów, a także szczyty Tatr Wysokich w oddali.

Dalsza podróż --> do Doliny Wąskiej (3 h 15 min)

Ze szczytu schodzimy żółtym szlakiem, kierując się w stronę Gołego Wierchu. Idziemy wąskim grzbietem do wysokości ok. 2000 m n.p.m. Później szlak robi się nieco szerszy. Po jakimś czasie docieramy do Gołego Wierchu. Tutaj odbijamy w lewo na niebieski szlak. Docieramy do skrzyżowania z Magistralą Tatrzańską, czyli szlakiem koloru czerwonego. Kierujemy się nim aż do wylotu Doliny Wąskiej.