Wycieczka na Gęsią Szyję

Czas przejścia: 4 h 
Poziom trudności: łatwo

 

Gęsia Szyja to niewysoki szczyt, często odwiedzany przez turystów. Wyjście na niego jest łatwe, a trasa prowadzi przez malowniczą Rusinową Polanę.

WIERCHPORONIEC
Wysokość: 1101 m n.p.m.

Wierchporoniec jest zalesionym grzbietem górskim o wysokości 1101 m n.p.m. położonym na granicy Tatr i Pogórza Spisko-Gubałowskiego. W jego okolicy swe źródła ma Poroniec – jeden z potoków tworzących Biały Dunajec. Wierchporoniec znajduje się tuż przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Palenicy Białczańskiej z Zakopanego i z Bukowiny Tatrzańskiej. Aby dostać się w to miejsce busem, należy przy zakopiańskim dworcu wsiąść w pojazd z napisem „Morskie Oko” lub „Palenica Białczańska” i poprosić kierowcę o zatrzymanie się przy Wierchporońcu.

Dalsza podróż --> Na Rusinową Polanę (1 h)

Wyruszamy zielonym szlakiem, który początkowo wiedzie nas równoległą drogą do szosy Oswalda Balzera. Wkrótce wchodzimy do lasu i podążamy nim już do samego celu. Po drodze północno-zachodnim zboczem obchodzimy szczyt Gołego Wierchu. Trasa jest wygodna i nie spotkamy na niej większych przewyższeń. Wędrówka tym samym nie powinna sprawić trudności.

 

RUSINOWA POLANA
Wysokość: 1210 m n.p.m.

Rusinowa Polana to jedno z kultowych miejsc w polskiej części Tatr. Jej nazwa pochodzi od niegdysiejszych właścicieli - rodziny Rusinów z miejscowości Groń. Ze względu na łatwą dostępność i przepiękne widoki cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród początkujących turystów. Przy dobrej pogodzie można dostrzec m.in. słowackie giganty - z Lodowym Szczytem na czele. Z polany blisko także na Gęsią Szyję, która stanowi również świetny punkt widokowy. Jest także odwiedzana przez turystów pielgrzymujących do oddalonego o 10 minut drogi Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Na polanie odbywa się kulturowy wypas owiec. Dla wygody turystów postawiono tam drewniane ławki i stoliki. Przy szlaku są także przenośne toalety. W jednym ze stojących na polanie szałasów można zakupić oscypki i inne góralskie specjały.

Dalsza podróż --> na Gęsią Szyję (45 min)

Z Rusinowej Polany udajemy się schodami w górę za zielonym szlakiem. Początkowo idziemy przez trawiaste stoku, a następnie wchodzimy w las. Tam czeka nas nieco strome podejście szeroką ścieżką, po czym wychodzimy na płaski teren. Naszym oczom ukazuje się Gęsia Szyja!

 

GĘSIA SZYJA
Wysokość: 1489 m n.p.m.

Gęsia Szyja to bardzo ciekawy szczyt, położony w reglu górnym pomiędzy dolinami Filipką, Złotą i Waksmundzką. Stoki góry porośnięte są lasem świerkowym. Partie szczytowe zbudowane są z dolomitów wypiętrzających się na kilkanaście metrów. Noszą one nazwę Waksmundzkich Skałek. Wspaniały widok z wierzchołka bardzo był tak zachwalany przez samego Tytusa Chałubińskiego (wybitnego popularyzatora Tatr w XIX w.), że zdecydowano o wyznakowaniu w to miejsce szlaku (do czego finalnie doszło w 1902 r.).

Dalsza podróż --> na Rówień Waksmundzką (15 min)

Idziemy nadal zielonym szlakiem. Podczas zejścia ze szczytu pokonujemy niewielkie formacje skalne, następnie zaś wędrujemy leśną ścieżką. Wkrótce docieramy na Waksmundzką Rówień.


WAKSMUNDZKA RÓWIEŃ
Wysokość: 1405 m n.p.m.

Waksmundzka Rówień to szeroka polana, znajdująca się w rejonie Waksmundzkiej Przełęczy, u stóp Gęsiej Szyi i Małej Koszystej. Wraz z położoną nieopodal drugą polaną wchodziła niegdyś w skład Hali Waksmundzkiej – jednej z największych w tym rejonie, wzmiankowanej już w XIV w. Podobnie jak Polana pod Wołoszynem po zakończeniu wypasu owiec zaczęła zarastać lasem, choć nie tak intensywnie jak sąsiednia hala. Przełęcz, na której leży polana, stanowi granicę pomiędzy Doliną Waksmundzką i Doliną Pańszczyca.

Dalsza podróż --> na Psią Trawkę (1 h)

Czerwony szlak prowadzi nas stromym zejściem, po czym przechodzimy przez Pańszczycki Potok. Później poruszamy się wzdłuż potoku. Należy tu zachować dużą ostrożność, ponieważ od szlaku odchodzi wiele nieznakowanych ścieżek. Jeszcze dwa razy przekraczamy potok, po czym schodzimy stromą drogą, docierając do Psiej Trawki.

 

PSIA TRAWKA
Wysokość: 1188 m n.p.m.

Psia Trawka to miejsce, w którym szlak na Polanę Waksmundzką krzyżuje się z drogą jezdną Brzeziny – Hala Gąsienicowa. Dawniej w tym miejscu znajdowała się polana, która jednak po zaprzestaniu wypasania owiec szybko zarosła. Na przełomie XIX i XX wieku stało tu także niewielkie schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego, lecz ze względu na znikomą przydatność dla turystów z czasem niszczało, aż w okresie międzywojnia zostało w końcu rozebrane. Nazwa tego miejsca pochodzi od psiej trawki, czyli charakterystycznego dla jałowych gleb gatunku trawy, który niegdyś – w okresie wypasu owiec – porastał polanę.

Dalsza podróż --> do Toporowej Cyrhli (1 h)

Podążamy czerwonym szlakiem. Nasza trasa jest bardzo łatwa do przejścia. Docieramy do rozwidlenia szlaków – zielony prowadzi na Wielki Kopieniec, czerwony zaś do Toporowej Cyrhli. Czeka nas jeszcze wędrówka przez las, a następnie przez łąkę.


TOPOROWA CYRHLA
Wysokość: 992 m n.p.m.

Toporowa Cyrhla to najwyżej położona dzielnica Zakopanego. Dawniej to miejsce słynęło z przepięknych pól krokusowych, które jednak ostatnio, ze względu na intensywną działalność człowieka, są coraz mniejsze. Nazwa tego miejsca związana jest z góralskim rodem Toporów, zaś słowo Cyrhla oznacza miejsce, w którym las został wypalony na potrzebę miejsca pod wypas owiec. Rozciągają się stąd piękne widoki na Tatry oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie. Chcąc wrócić stąd busem do Zakopanego, należy mieć na uwadze to, że przejeżdżają tędy przede wszystkim kursy z Palenicy Białczańskiej, wiozące turystów, którzy odwiedzili Morskie Oko. Kierowca odjeżdża z parkingu zazwyczaj wtedy, gdy pojazd całkowicie się zapełni i dlatego też należy się liczyć z tym, że przy Toporowej Cyrhli miejsc siedzących raczej już nie będzie, o ile w ogóle kierowca zdecyduje się zatrzymać.