Wycieczka na Gęsią Szyję

Czas przejścia: 4 h 
Poziom zaawansowania: łatwo

 

Gęsia Szyja to niewysoki szczyt, często odwiedzany przez turystów. Wyjście na niego jest łatwe, a trasa prowadzi przez malowniczą Rusinową Polanę.

WIERCHPORONIEC
Wysokość: 1101 m

Wierchporoniec jest zalesionym grzbietem górskim położonym na granicy Tatr i Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Znajduje się tuż przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Palenicy Białczańskiej z Zakopanego i z Bukowiny Tatrzańskiej. Aby dostać się w to miejsce busem, należy przy zakopiańskim dworcu wsiąść w pojazd z napisem „Morskie Oko” lub „Palenica Białczańska” i poprosić kierowcę o zatrzymanie się w Wierchporońcu. Kurs powinien kosztować około 10 zł. Również jadąc samochodem należy kierować się w stronę Palenicy i Łysej Polany. W Wierchporońcu znajduje się płatny parking (15 zł za dobę), toaleta oraz kasa TPN. Chcąc wrócić stąd busem do Zakopanego, należy mieć na uwadze to, że przejeżdżają tędy przede wszystkim busy z Palenicy Białczańskiej, wiozące turystów, którzy odwiedzili Morskie Oko. Kierowca odjeżdża z parkingu zazwyczaj wtedy, gdy bus zapełni się do maksimum i dlatego też należy się liczyć z tym, że przy Wierchporońcu miejsc siedzących raczej już nie będzie, o ile w ogóle kierowca pełnego busa zdecyduje się zatrzymać.

Dalsza podróż --> Na Rusinową Polanę (1 h)

Wyruszamy zielonym szlakiem, który początkowo wiedzie nas drogą równoległą do szosy Oswalda Balzera. Wkrótce wchodzimy do lasu i podążamy nim już do samego celu. Po drodze północno-zachodnim zboczem obchodzimy szczyt Gołego Wierchu. Trasa jest wygodna i nie ma niej większych przewyższeń, zatem wędrówka nie powinna sprawić trudności.

 

RUSINOWA POLANA
Wysokość: 1210 m

Rusinowa Polana to jedno z kultowych miejsc w polskiej części Tatr. Ze względu na łatwą dostępność, sporą liczbę atrakcji  i przepiękne widoki cieszy się ona sporą popularnością zwłaszcza wśród początkujących turystów. Dwudziestohektarowa polana znajduje się pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem, w odległości mniej więcej godziny drogi od Palenicy Białczańskiej, Wierchporońca, a także Zazadniej. Rusinowa jest także odwiedzana przez turystów pielgrzymujących do oddalonego o 10 minut drogi Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Na polanie ma miejsce kulturowy wypas owiec. Są drewniane ławki i stoliki, przy których można odpocząć i posilić się, są także toi-toie. W jednym ze stojących na polanie szałasów można zakupić oscypki i innych góralskie specjały. Przede wszystkim jednak na Rusinową Polanę przychodzi się podziwiać cudowne widoki. Przy dobrej pogodzie bez problemu można dostrzec m.in. słowackie giganty, na czele z Lodowym Szczytem. Z polany blisko także na Gęsią Szyję, która również stanowi świetny punkt widokowy.

Dalsza podróż --> na Gęsią Szyję (45 min)

Z Rusinowej Polany udajemy się schodami w górę, prowadzą nas zielone znaki. Początkowo idziemy przez trawiaste zbocze, później zaś przez las. Za lasem czeka nas strome podejście szeroką ścieżką, po czym wychodzimy na płaski teren, a naszym oczom ukazuje się Gęsia Szyja.

 

GĘSIA SZYJA
Wysokość: 1489 m

Gęsia Szyja to bardzo ciekawy, reglowy szczyt, położony pomiędzy dolinami: Filipką, Złotą i Waksmundzką w Tatrach Wysokich. Zbocza porośnięte są lasem świerkowym, a partie szczytowe zbudowane są z dolomitów wypiętrzających się na kilkanaście metrów. Noszą one nazwę Waksmundzkich Skałek. Wspaniały widok z wierzchołka rozpropagowany został przez Tytusa Chałubińskiego, dzięki czemu w 1902 r. zbudowano tu znakowany szlak.

Dalsza podróż --> na Rówień Waksmundzką (15 min)

Idziemy nadal zielonym szlakiem. Podczas zejścia ze szczytu pokonujemy niewielkie formacje skalne, dalej wędrujemy leśną ścieżką i wkrótce docieramy na Rówień Waksmundzką.


RÓWIEŃ WAKSMUNDZKA
Wysokość: 1405 m

Waksmundzka Rówień to szeroka polana, znajdująca się w rejonie Waksmundzkiej Przełęczy, u stóp Gęsiej Szyi i Małej Koszystej. Wraz z położoną nieopodal drugą polaną wchodziła niegdyś w skład Hali Waksmundzkiej – jednej z największych w tym rejonie, wzmiankowanej już w XIV wieku. Podobnie jak Polana pod Wołoszynem, po zakończeniu wypasu owiec rówień zaczęła zarastać lasem, choć nie tak intensywnie jak sąsiadka. Przełęcz, na której leży polana, stanowi granicę pomiędzy Doliną Waksmundzką i Doliną Pańszczycą. Prowadzą tu czerwone znaki z Psiej Trawki i Polany pod Wołoszynem oraz zielone z Gęsiej Szyi w stronę schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej.

Dalsza podróż --> na Psią Trawkę (1 h)

Czerwony szlak prowadzi nas stromym zejściem, po czym przechodzimy przez Pańszczycki Potok. Później idziemy wzdłuż potoku – należy dobrze pilnować trasy, ponieważ odchodzi od niej wiele nieznakowanych ścieżek. Jeszcze dwa razy przekraczamy potok, schodzimy stromo i docieramy do Psiej Trawki.

 

PSIA TRAWKA 
Wysokość: 1188 m

Psia Trawka to miejsce, w którym szlak na Polanę Waksmundzką krzyżuje się z drogą jezdną Brzeziny – Hala Gąsienicowa. Dawniej znajdowała się w tym miejscu polana, która jednak po zakończeniu wypasu owiec szybko zarosła lasem. Stało tu także na przełomie XIX i XX wieku niewielkie schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego, ale – ze względu na znikomą przydatność dla turystów – z czasem niszczało, aż wreszcie w okresie międzywojnia zostało całkowicie rozebrane. Nazwa tego miejsca pochodzi od psiej trawki, czyli charakterystycznego dla jałowych gleb gatunku trawy, który niegdyś, w okresie wypasu owiec, porastał polanę.

Dalsza podróż --> do Toporowej Cyrhli (1 h)

Podążamy czerwonym szlakiem, trasa nie jest męcząca. Docieramy do rozwidlenia szlaków: zielony prowadzi na Wielki Kopieniec, czerwony do Toporowej Cyrhli. Czeka nas jeszcze wędrówka przez las, a następnie przez łąkę.


TOPOROWA CYRHLA
Wysokość: 992 m

Cyrhla to najwyżej położona dzielnica Zakopanego. Dawniej miejsce to słynęło z przepięknych pól krokusowych, które jednak ostatnio, ze względu na intensywną działalność człowieka, są coraz mniejsze. Aby rozpocząć wycieczkę w Toporowej Cyrhli, w okolicy dworca w Zakopanem należy szukać busa jadącego w kierunku „Morskiego Oka”, czyli Palenicy Białczańskiej. Kierowca – wcześniej uprzedzony – powinien zatrzymać się przy Toporowej Cyrhli. Także wiele kursów do Murzasichla i Małego Cichego zahacza o to miejsce. Podróż będzie trwała około 10 minut i nie powinna kosztować więcej niż 5 złotych. Z Cyrhli można udać się zielonymi znakami na Wielki Kopieniec lub czerwonym szlakiem na Psią Trawkę.
 

Zapisz się na wycieczkę z przewodnikiem!