Kaplica na Polanie Chochołowskiej

Góry to nie tylko piękno przyrody i ciekawe wyzwania - dla wielu osób to także miejsce, w którym czują się bliżej Boga. Wiele znanych osób, powszechnie uznawanych za głęboko wierzące, pojawiało się w Tatrach. Najlepszym przykładem jest Jan Paweł II, który kochał wszystkie góry, ale jednak Tatry obdarzył szczególnym sentymentem. W naszym kraju z religią wiąże się też upamiętnianie miejsc w różnoraki sposób - czasem powstają tam świątynie, czasem miejsca kultu. Przedstawiamy Wam najpopularniejsze z nich:

Wiktorówki

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach znane jest pod wieloma nazwami, m.in. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej, jednak najczęściej nazywa się je po prostu Wiktorówkami. Znajduje sięono na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w sąsiedztwie Rusinowej Polany. Bezpośrednio przy sanktuarium przebiega niebieski szlak z Zazadniej na Rusinową Polanę. Znajduje się tu również placówka TOPR. Powstanie związane jest z góralką, Marysią Murzańską, pasterką z Rusinowej Polany. W roku 1860, gdy dziewczynka miała 14 lat, uciekły jej pasące się owce, których miała pilnować. Szukając ich w wieczornej mgle, dostrzegła wśród drzew postać, którą nazwała Piękną Panią. Obiecała jej odnalezienie zagubionych owiec; dała również trzy polecenia: kazała opuścić Rusinową Polanę i upominać ludzi, by nie grzeszyli i pokutowali za winy. 

Krzeptówki

Krzeptówki kojarzą się przede wszystkim z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Zostało ono wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Miejsce to nazywane jest polską Fatimą. Kościół został poświęcony przez Jana Pawła II w 1997 roku. Na terenie sanktuarium znajduje się piękna figura Matki Boskiej Fatimskiej. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica Niepokalanego Serca Maryi. Przed sankuarium postawiono pomnik papieża Polaka.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Pochodzi z połowy XIX wieku - był pierwszym zakopiańskim cmentarzem. Jego nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na którym jest zlokalizowany, czyli Jana Pęksy. Pochowani są tam między innymi Mariusz Zaruski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński, Jan Długosz, Antoni Kenar, Władysław Hasior, Zofia i Henryk Paryscy, Jan Krzeptowski-Sabała i Władysław Orkan. Przy wejściu znajduje się także symboliczny grób Witkacego, a dalej – symboliczny nagrobek himalaisty Macieja Berbeki. 

Matka Boska Zawratowa

Wspinając się zakosami od strony Doliny Gąsienicowej tuż pod przełęczą, po prawej stronie, w ścianie Zawratowej Turni dostrzegamy rzeźbę Maryi o wysokości 1,2 m. Nie każdy wie, że biała figurka Matki Boskiej Zawratowej to najwyżej położony punkt kultu maryjnego w Polsce. Jej historia sięga początków XX wieku, a konkretnie czasów, gdy ks. Walenty Gadowski malował znaki i montował ułatwienia na Orlej Perci. W czerwcu 1904 roku, dla uczczenia 50. rocznicy ogłoszenia Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Gadowski umieścił w skale figurkę wykonaną z piaskowca pińczowego. Od tamtej pory czuwa ona nad wszystkimi śmiałkami, którzy porywają się na zdobycie Orlej Perci czy Świnicy.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą

Miejsca tragedii tatrzańskich upamiętniano tablicami, najczęściej umieszczanymi na skałach przez rodziny zmarłych. W 1922 roku narodziła się jednak idea stworzenia "kolebki zadumy" – miejsca, gdzie uwydatni się pamięć wszystkich ofiar gór, a zwłaszcza ofiar Tatr. Projekt powstania symbolicznego cmentarza wysunął czeski taternik, narciarz i malarz, Otakar Štáfl. Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (dawniej Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr) został otwarty 11 sierpnia 1940 roku. Górujące miejscu motto to: "Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu" (Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze). Obecnie opiekę nad nim sprawuje TANAP.

Jaszczurówka

W Jaszczurówce znajduje się kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa – jedno z najpiękniejszych dzieł stylu zakopiańskiego, zbudowane w latach 1905-1907 z inicjatywy Stanisława Witkiewicza.

Kaplica na Polanie Chochołowskiej

Kaplica na Polanie Chochołowskiej znajduje się na górnym skraju Polany Chochołowskiej. Budowla została wzniesiona na potrzeby serialu "Janosik". Ze względu na scenę, w której Harnaś bierze za żonę Marynę, nazywana jest czasem przekornie "Kapliczką Maryny i Janosika". Po sfinalizowaniu nagrań pozostawiono ją na miejscu jako atrakcję polany. Później kaplica została odpowiednio wyposażona, poświęcona i nadano jej imię św. Jana Chrzciciela. Przy okazji swoich górskich wędrówek odwiedzał ją Karol Wojtyła.