Dziecko na szlaku

W ostatnim czasie wiele razy na tatrzańskich szlakach napotykałam rodziców wraz z dziećmi.  Rzadko jednak w odpowiednim terenie, dobrze przygotowanych. Stąd kolejna górska porada będzie dotyczyła właśnie dzieci na szlakach.

W Tatry z dzieckiem - dzieci w górach

 

Zabieranie dzieci na górskie szlaki to wspaniały pomysł. Pięknie, jeśli rodzice od najmłodszych lat zaszczepiają w swoich pociechach miłość i pasję do gór. Konieczne jest jednak przy tym zachowanie rozsądku. W niniejszym artykule spróbujemy ustalić choć kilka podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa zarówno rodziców, jak i dziecka.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że nasza pociecha ma się w górach zakochać, a nie zniechęcić się do nich na resztę życia. Ważny jest zatem odpowiedni dobór trasy. Dzieci z racji ciągłej potrzeby doświadczania czegoś nowego szybko się nudzą, warto więc wybierać szlaki ciekawe pod względem przyrodniczym, prowadzące w zróżnicowanym terenie. Warto doczytać w przewodnikach o ciekawych miejscach na wybranej przez nas trasie: grotach, zbójnikach, zwierzętach. W taki sposób nasz mały piechur będzie przez tych kilka godzin bezustannym zdobywcą. Koniecznie trzeba pamiętać o zaplanowaniu przynajmniej kilku ewentualnych możliwości odwrotu, w razie gdyby dziecko postanowiło zakończyć wycieczkę.

 

Dobrze jest zabrać ze sobą nosidełko, które możemy zakupić w większości dobrze wyposażonych sklepów górskich bądź wypożyczyć na kilka dni. Kiedy nasza pociecha się zmęczy, na pewno pomoże jej choć kilkunastominutowe podziwianie świata z poziomu ramion rodziców.

 

Wracając do wyboru szlaków, stanowczo odradza się wybieranie tras wysokogórskich, nawet tych ubezpieczonych łańcuchami czy też klamrami (chyba że posiadamy odpowiedni sprzęt, a w teren niebezpieczny wybieramy się z doświadczonym przewodnikiem wysokogórskim). Warto udać się do Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyskiej, Rybiego Potoku. Wiele urokliwych dolin znajdziemy też po stronie słowackiej.

 

Należy także zadbać o to, aby nasz maluch był odpowiednio ubrany. Osłonięta głowa, dodatkowe rzeczy na przebranie, najlepiej zabezpieczone w woreczkach zip w naszym plecaku, wygodne buciki mocno trzymające stopę dziecka. W niektóre miejsca warto zabrać ze sobą kask osłaniający głowę pociechy. Zarówno w lecie, jak i podczas zimowych wypadów należy pamiętać, aby ochronić twarz i odsłonięte części ciała dziecka kremem z odpowiednim filtrem, aby uniknąć poparzenia czy też odmrożenia. Trzeba także pamiętać o prowiancie, a przede wszystkim o wodzie.

 

Warto zacząć trekkingi z dzieckiem od niższych partii gór. Tatry oferują piękne doliny, ścieżki reglowe. Na wyższe góry, strome zbocza, przyjdzie jeszcze czas, a jeśli we właściwy sposób zarazimy dziecko miłością do gór, samo kiedyś w nie wróci.