Raczkowa Czuba

Słowackie Tatry Zachodnie są rzadko odwiedzane przez polskich turystów, a Ci nawet nie wiedzą, co tracą! Przedstawiamy pięć najciekawszych miejsc w słowackich Tatrach Zachodnich.

Bystra

Najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Pod koniec XIX wieku odbywano nocne wycieczki na Bystrą, by podziwiać z wierzchołka wschód słońca. Na Bystrą wiodą żółty szlak od Przybyliny oraz niebieski szlak prowadzący od Doliny Gaborowej. Otwarte są tylko w okresie od 16 czerwca do 31 października.

Pełny opis miejsca

Rohacz Ostry

Jeden z najpiękniejszych szczytów Tatr Zachodnich. Jego budowa przypomina bardziej budowę szczytów Tatr Wysokich – tworzą go bowiem ciemne, twarde granity, ściany opadają ostro a grań jest wąska. Na szczyt prowadzi czerwony szlak biegnący główną granią Tatr Zachodnich. Jest on  miejscami bardzo eksponowany i ubezpieczony sztucznymi ułatwieniami.

Pełny opis miejsca

Rohacz Płaczliwy

Rohacz Płaczliwy jest wspaniałym punktem widokowym, ponieważ wznosi się w Tatrach Zachodnich na wysokość 2125 m ponad trzema dolinami: Smutną, Jamnicką i Żarską. Na szczyt prowadzi czerwony szlak biegnący główną granią Tatr Zachodnich z Trzech Kop przez Smutną Przełęcz, który wiedzie dalej na Rohacz Ostry i Wołowiec. Na szczyt można dojść także żółtym szlakiem z Barańca przez Żarską Przełęcz.

Pełny opis miejsca

Raczkowa Czuba

Słowacka nazwa Raczkowej Czuby to Jakubina, polska nazwa pochodzi od Doliny Raczkowej. Jest to najwyższy szczyt w masywie Otargańców. Na wierzchołek prowadzi zielony szlak z Niżniej Łąki, który jest dość wyczerpujący ze względu na sporą liczbę podejść. 

Pełny opis miejsca

Banówka

Banówka tworzy długą, prawie poziomą grań, z której słabo wyodrębnia się wierzchołek. To czwarty co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich. Na szczyt prowadzi trudny, eksponowany czerwony szlak przez Trzy Kopy i Hrubą Kopę. Na Banówkę można dotrzeć także zielonym szlakiem z Bufetu Rohackiego.

Pełny opis miejsca