Igła w Osterwie

W panoramie z Popradzkiego Stawu wyróżnia się Igła w Osterwie, którą niektórzy nazywają „słowackim Mnichem”.

Historia zdobycia
Igła w Osterwie jest charakterystycznym punktem wyraźnie widocznym znad Popradzkiego Stawu. Nic dziwnego, że już na początku XX wieku postanowiono na nią wejść. Jej nazwa pochodzi od Osterwy – masywu, w którym znajduje się ta strzelista formacja. Pierwszymi śmiałkami, o których wiadomo, że stanęli na szczycie, byli Ernst Dubke i Johann Franz senior, którzy 7 lipca 1904 roku weszli na wierzchołek Igły. Zimą, 30 marca 1913 roku, na szczyt Igły weszli Oskar E. Meyer z małżonką. Dziś Igłę pod Osterwą można zdobyć pod opieką uprawnionego przewodnika lub taternicko, drogami na zachodniej i północno-wschodniej ścianie.

Dojście
Istnieją różne sposoby dojścia do Popradzkiego Stawu (od Szczyrbskiego Stawu magistralą lub niebieskim szlakiem asfaltową drogą z przystanku elektriczki Popradské pleso). Bliższe spotkanie z Igłą pod Osterwą staje się możliwe dopiero po osiągnięciu Przełęczy pod Osterwą (1966 m n.p.m.), gdzie z Popradzkiego Stawu dochodzimy szerokimi zakosami szlaku czerwonego. Dojście do tego miejsca zajmuje około 2 godzin. Następnie przewodnik poprowadzi nas na wierzchołek Osterwy po terenie bez żadnych trudności, dalej należy kierować się ścieżką na południe aż do miejsca, gdzie znad charakterystycznego, wyraźnego żlebu Igła ukazuje się nam w całej okazałości (około 10 minut).

Wejście
W celu dostania się do stóp Igły należy zejść (lub, jeżeli jest mokro, wykonać zjazd taternicki) żlebem do Wyżnie Siodełko pod Osterwą. Trudności jakie napotkamy w żlebie to 0+ w skali taternickiej (to oznacza, że zgodnie ze skalą są porównywalne z Orlą Percią). Przewodnicy często asekuracyjnie ubezpieczają zejście klientów liną. Wejście na Igłę zaczyna się skośnie w lewo (II), gdzie po chwili stajemy na wygodnej platformie. Niektórzy, decydując się na asekurację „sztywną”, wybierają to miejsce do założenia stanowiska. Dalsza droga prowadzi bardzo dobrze urzeźbionymi skałami aż na wierzchołek. Tuż przed nim możliwe jest wykonanie nieco trudniejszego przejścia (nadal II – ocena subiektywna) przez płytę, bez obchodzenia trudności lewą stroną. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok na otoczenie Doliny Mięguszowieckiej. Z wierzchołka wykonujemy 25 metrowy zjazd taternicki (kolucho zjazdowe), wracamy ta samą drogą.

Igła w Osterwie, choć dla turystów dostępna wyłącznie z przewodnikiem, jest popularnym poletkiem doświadczalnym dla taterników ćwiczących techniki linowe. Należy być nastawionym na tłok często panujący pod Igłą i… na niej.