Czerwona Ławka

Większość Tatr leży w rękach Słowaków, a poziom trudności szlaków jest bardzo zróżnicowany. Przeszedłeś już wszystkie wymagające tatrzańskie trasy w Polsce i chciałbyś spróbować swoich sił po Słowackiej stronie? Jeśli szukasz ambitnego celu, sprawdź nasze propozycje.

Szlaki uwzględnione w naszym rankingu znajdują się zarówno w Tatrach Wysokich, jak i Zachodnich. Na niektórych z nich znajdują się sztuczne ułatwienia, takie jak łańcuchy czy klamry. Polecamy je osobom, które mają już spore doświadczenie w Tatrach i nie boją się ekspozycji. Zaznaczamy, że ranking dotyczy poziomu trudności LATEM, w warunkach bezśnieżnych.

Czerwona Ławka 

Czerwona Ławka - położona na wysokości 2356 m n.p.m., oddziela odnogę Pośredniej Grani od Małego Lodowego Szczytu. Swoją nazwę zawdzięcza barwie skał po stronie Doliny Staroleśnej. Przejście w obu kierunkach umożliwiają zamontowane w 201 roku dodatkowe łańcuchy i klamry.

Czerwona Ławka

Rohatka

Rohatka - wąska przełęcz, która należy do Głownej Grani Tatr. To eksponowane przejście jest znane od wieków. Juz w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej poprowadzono szlak i zabezpieczono go łańcuchami. Polska nazwa pochodzi od węgierskiego słowa „rovátka”, oznaczającego wcięcie bądź karb.

Rohatka

Bystra Ławka

Z Bystrej Ławki rozciąga się widok na Krywań i Tatry Zachodnie. Przęłęcz położona jest na wysokości 2300 m n.p.m i prowadzi przez nią szlak z Doliny Młynickiej do Furkotnej.

Bystra Ławka

Polski Grzebień i Mała Wysoka

Leży w Głównej Grani Tatr oddzielając Małą Wysoką i Wielicki Szczyt. W nazwie przełęczy jest "polski", ponieważ w czasach przedrozbiorowych przebiegała tędy – bardzo umowna wówczas – granica polsko-węgierska. Podejście od Hotelu Śląski Dom w górnej części ubezpieczone jest łańcuchami. Z kolei Mała Wysoka od lat cieszy się sławą jednego z najlepszych punktów panoramicznych Tatr Wysokich.

Polski Grzebień i Mała Wysoka

Grań Rohaczy

Grań Rohaczy - nazywana Orlą Percią Tatr Zachodnich. Chadzały nią wyprawy już w XIX wieku, m.in. Tytusa Chałubińskiego. Szlak mocno eksponowany, ale ubezpieczony - w 2009 roku rozłożono nowe łańcuchy. Grań Rohaczy ciągnie się przez ok 3 kilometry, a suma przewyższeń wynosi 400 metrów.

Grań Rohaczy