Czerwone Wierchy

Dzień dobry! Za nami kolejne dni niezbyt sprzyjającej pogody w Tatrach, szczególnie z naciskiem na początek tygodnia, kiedy to sporo śniegu spadło nawet w mieście. Ostatnie dwa dni były nieco lepsze, czy to zatem zapowiedź wiosny? Przekonaj się sam czytając naszą prognozę.

Piątek, 17.05.2019 r.

Dzisiejszy dzień to dobry wstęp do tego co ma być jutro. Jest niby słonecznie, ale jednak chmury nieco przeszkadzają. Czas nasłonecznienia wyniesie ostatecznie od 3 do 5 godzin. Aktualnie na Kasprowym mamy 4 kreski, w Pięciu Stawach 7, nad Morskim Okiem 11, a w Zakopanem 15. Na graniach jest praktycznie bezwietrznie, wiatr nie powinien przekraczać 20 km/h (średnio). Aktualnie mamy 1. stopień zagrożenia lawinowego, warunki w dolnych partiach Tatr są bardzo dobre, dosłownie dla każdego, jednak wysoko w górach śniegu jest bardzo dużo, a warunki w pełni zimowe.

Sobota, 18.05.2019 r.

To będzie naprawdę ładny dzień! Czas nasłonecznienia wyniesie 11h, a temperatury będą równie wysokie. Na Kasprowym 7, w Pięciu Stawach 10, nad Morskim Okiem 15, a w Zakopanem 19 kresek. Wiatr także nie będzie przeszkadzał, jego średnia prędkość wyniesie około 15 km/h. Wszystko wskazuje na to, że warunki będą wręcz idealne. W tym miejscu mamy tylko jedną uwagę – planujcie wycieczki rozsądnie, bowiem śniegu w wyższych partiach Tatr Wysokich jest bardzo dużo! Dodatkowo mocno operujące słońce zwiększy lokalnie zagrożenie lawinowe.

Niedziela, 19.05.2019 r.

Ostatni dzień weekendu także zapowiada się ładnie, jednak z małą różnicę – może delikatnie popadać. Czas nasłonecznienia wyniesie do 8h, a temperatury będą podobne do tych sobotnich, tj. na Kasprowym 8, w Pięciu Stawach 10, nad Morskim Okiem 15, a w Zakopanem 20 kresek. Powyżej 2000 metrów na pewno utrzymają się trudne warunki śniegowe, dotyczy Tatr Wysokich.

Jak widać weekend zapowiada się ładnie, a co za tym idzie na pewno w góry ruszą tłumy turystów. Apelujemy tylko o jedno – mierzcie siły na zamiary, warunki, szczególnie w Tatrach Wysokich, są lokalnie bardzo trudne i zimowe, a operujące długo i mocno słońce czy deszcz lokalnie pogorszą sytuacją lawinową.