Jaskinia Mylna

Początkowo interesowali się nimi zbójnicy, poszukiwacze skarbów i górnicy. Jaskinie służyły jako schronienie w ekstremalnych warunkach, a o ich zawiłej przeszłości świadczą znaki, wyryte w ich wnętrzach przez bezimiennych gości.

W Tatrach, pomiędzy lasami, skałami, dolinami i wierzchołkami, ukrywają się największe i najgłębsze jaskinie w Polsce. Według definicji są to naturalne, osłonięte od góry próżnie skalne, z wylotem na zewnątrz, dostępne dla człowieka. W Tatrach znanych jest 807 jaskiń, o długości łącznej przekraczającej 129 km. 

Według góralskich przekazów były one siedzibą złych duchów, które wzywali śpiący rycerze, a w ich wnętrzu swoje łupy rzekomo ukrywali zbójnicy. Nic dziwnego, że tatrzańskie jaskinie od wieków wzbudzały zainteresowanie ludzi przemierzających góry. Ich zdecydowana większość jest jednak niedostępna dla przeciętnego turysty. Penetrację umożliwia członkostwo w speleoklubach i posiadanie karty taternika. 

Jaskinie turystyczne w polskich Tatrach ulokowane są przede wszystkim w Dolinie Kościeliskiej, nieopodal szlaku dolinnego. Ich przejście nie należy do trudnych, należy jednak liczyć się z koniecznością czołgania się (Jaskinia Mylna), ubrudzeniem, czy nawet zniszczeniem ubrania. W miejscach, gdzie jest to konieczne, zwykle występują ułatwienia: barierki, łańcuchy i klamry. Do zwiedzania stanowczo niezbędne jest własne źródło światła (nie licząc Jaskini Mroźnej). 

Spomiędzy dostępnych opcji, najczęściej odwiedzana jest Jaskinia Mroźna, ze względu łatwą dostępność. Zwiedzanie jest płatne przy otworze wejściowym, możliwe jedynie w grupach, z przewodnikiem. W okresie zimowym jest ona zamknięta. Kolejną jaskinią jest Smocza Jama, położona w Wąwozie Kraków – jednej z odnóg Doliny Kościeliskiej.

Zwiedzenie następnych trzech wymaga przeniesienia się na przeciwległy grzbiet, otaczający dolinę – w zbocza Raptawickiej Turni. Znajdziemy się tam u stóp Jaskini Raptawickiej (naznaczonej legendarną historią miłosną), Jaskini Obłazkowej oraz dostarczającej najwięcej wrażeń turystom: Jaskini Mylnej. Poza tymi, które występują w Dolinie Kościeliskiej, jedyną dostępną turystycznie jest Jaskinia Dziura, leżąca w Dolinie ku Dziurze.

W jaskiniach można zaobserwować polewy z mleka wapiennego, elementy stalaktytowe i stalagmitowe, deszcz jaskiniowy czy jeziorka. Obraz zimowy jaskiń w oczywisty sposób różni się od tego w innych porach roku: występują oblodzenia (konieczność użycia raków), a zamarzające nacieki wodne komponują się w niepowtarzalne kształty lodowe oraz sople.