Parking Palenica Białczańska

Nowość w Tatrach! Tatrzański Park Narodowy ogłosił właśnie, że rusza z inicjatywą pierwszego pod Tatrami e-parkingu. Wybór do testów był oczywisty - Palenica Białczańska. Dlaczego? Bowiem to miejsce, które otwiera turystom wrota do Morskiego Oka, czyli jednego z najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach. Dzięki czemu jest to po prostu najbardziej oblegany parking. 

Jak będzie działał system rezerwacji? Jak podaje TPN zakup na kolejny dzień będzie możliwy w dzień poprzedzający przyjazd, ale nie później niż do godziny 18:00. Warunkiem skorzystania z rezerwacji jest przyjazd na parking do 8:00. Należy mieć także ze sobą wydrukowany lub zapisany w telefonie bilet parkingowy. Trzeba to zrobić, bowiem na Palenicy Białczańskiej występują problemy z zasięgiem. Cała inicjatywa rusza od 11 czerwca, czyli daty w którą wypada Boże Ciało. Na pewno będzie to okres wzmożonego ruchu turystycznego. TPN informuje, że są dalsze plany rozwoju pomysłu, jak i jego utrzymania na okres wakacyjny.

Turyści informację o e-parkingu przyjęli bardzo pozytywnie, jedyne wątpliwości wzbudziła godzina przyjazdu, bowiem na stronie TPN możemy przeczytać następującą informację: "UWAGA: Wjazd na parking przed godziną 8:00. Późniejszy przyjazd może oznaczać brak możliwości zaparkowania pojazdu!". Turyści zwracają uwagę, że do tej pory praktycznie nigdy nie było problemu z parkingiem przed 8:00, zatem dobry pomysł może ostatecznie nie rozwiązać problemu Palenicy Białczańskiej.