Szczyrbskie Jezioro

Słowacka Regionalna Organizacja Turystyczna podała ciekawe statystyki, dotyczące liczby turystów w Tatrach Wysokich w minionym roku. Okazuje się, że osiągnięto rekordowy wynik.

Według opublikowanych danych, najwyższą część Tatr po południowej stronie odwiedziło niemal cztery miliony turystów! Co ciekawe, słowacka część cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków. Liczba odwiedzających z Polski była o 20% większa niż w 2022 r. (wcześniej najlepszy wynik ustanowiono w 2017 r.). Nie brakuje także turystów z Węgier, Czech oraz Rumunii. Pojawiają się także goście z dużo dalszych krajów – w tym ze Stanów Zjednoczonych czy krajów azjatyckich.

Warto przy tym zaznaczyć, że ustanowienie nowego rekordu to zasługa głównie turystów, zaglądającym w Tatry na jeden dzień. Jeśli chodzi o liczbę zarezerwowanych kwater, wynik z 2023 r. jest nieznacznie gorszy niż rekordowy 2019 r. Jednak mając na względzie rozrastającą się bazę turystyczną na słowackich Podtatrzu, można spodziewać się, że i ten rezultat zostanie przebity.