Kolejka na Łomnicę

Właśnie opublikowano nowy podział Słowacji na strefy "covidowe". Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną od przyszłego tygodnia na terenie Tatr zaczną obowiązywać dodatkowe obostrzenia.

Do tej pory Tatry Wysokie (okręg Popradu) znajdowały się w pomarańczowej strefie, gdzie obowiązywał np. zakaz udzielania noclegów (także w schroniskach) dla osób nieposiadających paszportu sanitarnego, a niezaszczepieni mogli spożywać posiłki tylko na tarasach. Tatry Zachodnie (okręg Liptowskiego Mikułasza) były strefą zieloną, w związku z czym powyższe obostrzenia nie obowiązywały. Teraz okręg liptowski także stanie się pomarańczową strefą i obostrzenia go obejmą.

Jeszcze większych utrudnień należy spodziewać się w Tatrach Wysokich, które od poniedziałku staną się strefą czerwoną. W schroniskowych restauracjach niezaszczepieni w ogóle nie będą mogli zjeść - nawet na tarasie. Będą mogli jedynie wziąć posiłek na wynos (z okienka). Noclegi nadal będą dostępne dla osób z paszportem sanitarnym, natomiast istotna zmiana zajdzie w dostępie do kolejek linowych. Wszędzie tam, gdzie wsiada się do kabiny - a więc np. przy wjeździe na Łomnicę - wpuszczane będą tylko w pełni zaszczepione osoby - i to z obłożeniem 50%. Niezaszczepionym pozostaną kolejki krzesełkowe, funkcjonujące na otwartej przestrzeni.

Warto dodać, że na Słowacji właściciele obiektów niekiedy mają wybór pomiędzy wariantami przepisów: czasem, aby móc funkcjonować, należy wpuszczać tylko zaszczepionych, niemniej jednak są też usługi, przy których właściciel ma większą swobodę. Dlatego też warto na miejscu zorientować się, jakie zasady obowiązują w danym obiekcie. Przepisy na granicach pozostają bez zmian. Nadal wpuszczani są tylko w pełni zaszczepieni i ozdrowieńcy po minimum 1 dawce.