Raki turystyczne

Turystyka zimowa wymaga od nas przemieszczania się w trudniejszym – śnieżnym i lodowym terenie. W związku z tym koniecznym dodatkiem do naszych butów stają się raki.

Jakie raki kupić?

Rynek pełny jest różnego rodzaju sprzętu, dlatego przed zakupem raków należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim decydująca przy wyborze raków jest odpowiedź na pytanie odnośnie tego, do czego będziemy ich używać, a bardziej szczegółowo – do jakiego typu turystyki zimowej? Czy będzie to tylko trekking po niewymagającym terenie (raki turystyczne), czy może elementy wspinaczki po lodzie lub mikst (np. raki wspinaczkowe)?

Raki paskowe, automaty, półautomaty

Raki możemy podzielić ze względu na system mocowania ich do butów. Najbardziej tradycyjnym typem są raki paskowe – najpopularniejsze dzięki prostemu systemowi mocowania. W tym wypadku nie potrzebujemy specjalistycznego obuwia, aby je przymocować – w odróżnieniu od modeli półautomatycznych i automatycznych, które instalujemy w specjalnych rowkach na podeszwie buta. Raki paskowe sprawdzają się wyśmienicie w turystyce górskiej. Jedyną wadą jest dłuższy czas ich zakładania.

Na rynku dostępne są raki stalowe i aluminiowe. Te pierwsze, choć cięższe, są o wiele bardziej wytrzymałe na ścieranie i wyginanie zębów. Przy dłuższych wyprawach, podczas których minimalizujemy ciężar plecaka, wielu turystów wybiera lżejsze raki aluminiowe. Przy turystyce zimowej z elementami wspinaczki ważne jest ułożenie i kształt zębów przednich. Do zwykłego trekkingu wystarczają raki dziesięciozębne z krótkimi zębami. Dobrą opcją są raki półsztywne, pozwalające na przemieszczanie się po polach śnieżnych, a także po stokach oblodzonych o niedużym nachyleniu. Przy większym oblodzeniu i nachyleniu, kiedy podchodzenie pod górę wiąże się ze stawaniem na przednich zębach raków, niezbędne jest posiadanie raków sztywnych, które umożliwiają odpowiednie ułożenie i utrzymanie stopy podczas wspinania.

Zabezpieczenie raków w plecaku

Kupując raki, warto pomyśleć o kilku ważnych dodatkach. Przede wszystkim o opakowaniu na nie, umożliwiającym ich bezpieczne przenoszenie w plecaku. Do wyboru mamy twarde opakowania, a także specjalne osłony na zęby raków.