Niedźwiedź w Tatrach

Niedźwiedź to zwierze, które pobudza naszą wyobraźnię. Wszystko dzięki jego sile, zwinności jak i ogromnej posturze. Dla przykładu niedźwiedź brunatny występujący w Tatrach waży około 390 kg, mierzy około 250 cm długości ciała, świetnie się wspina i biega z prędkością nawet 50 km/h. Prawda, że brzmi imponująco? Zdecydowanie tak, dlatego nikt z nas nie chciałby mieć takiego przeciwnika na swojej drodze. Bez obaw, niedźwiedzie są głównie roślinożerne, więc odgórnie nie są nami zainteresowane. Ale co zrobić gdy już dojdzie do wspólnego spotkania na górskim szlaku? Czytaj poniżej. 

Zacznijmy może od tego jak w ogóle zachowywać się w terenie gdzie niedźwiedzia można spotkać. W Polsce są to przede wszystkim Tatry oraz Bieszczady. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia, to jedna z najgorszych możliwych opcji. Po lesie chodź zatem rozmawiając z innymi, nie zachowuj zupełnej ciszy. Zaskoczony niedźwiedź, to zły niedźwiedź. Jeżeli będzie jednak wiedział, że jesteś w pobliżu, na pewno usunie się z drogi, aby nie doszło do konfrontacji. Będąc na szlaku nasłuchuj odgłosów, zwierze na pewno da znać, że jest blisko. Pamiętaj, aby nie zostawiać śmieci na szlaku, one kuszą dzikie zwierzęta, a gdy zobaczysz świeże ślady niedźwiedzia, po prostu nie idź za nimi. To kilka prostych zasad o których musisz pamiętać. A co jeżeli jesteś sam na szlaku i nie chcesz rozmawiać sam ze sobą? Możesz nucić ulubioną piosenkę, a jeżeli masz kijki trekkingowe, np. stukać nimi o podłoże, czy jeden o drugi. Chodzi o to, abyś po prostu niedźwiedzia nie zaskoczył.

No dobrze, to tylko teoria, ale co zrobić gdy dojdzie do spotkania? 

1. Przede wszystkim nie panikuj! Gwałtowne ruchy nie są potrzebne, zwierze może odebrać to jako chęć ataku. Nie uciekaj, nie krzycz.

2. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia i przede wszystkim nie rób mu zdjęć! Twoje życie jest więcej warte niż kilka pamiątkowych fotografii.

3. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy Twojej obecności zacznij się powoli oddalać, a przy tym obserwuj go. Nie rób tego gwałtownie, nie krzycz - bowiem możesz sprowokować go do ataku. Jeżeli niedźwiedź cię zauważy, kontynuuj spokojne oddalanie się.

4. Jeżeli doszło do bliskiego spotkania, nie patrz mu w oczy. Natomiast gdy zwierzę się do Ciebie zbliża mów spokojnym głosem i pozostań spokojny. Kiedy się zatrzyma, spokojnie się wycofuj. Będzie to sygnał, że nie jesteś dla niego zagrożeniem. 

5. Jeżeli zaskoczyłeś samicę z młodymi lub niedźwiedzia w pobliżu padliny, może dojśc do ataku. Zazwyczaj jest to jednak pozorowany atak. Zasygnalizuj swoje pokojowe zamiary. Nie rób gwałtownych gestów, mów spokojnie, opuść miejsce spokojnie (pod żadnym pozorem nie biegnij!). Nie biegnij, nawet gdy niedźwiedź robi to w twoim kierunku. Najprawdopodobniej chce cię tylko przestraszyć, bez konieczności fizycznej walki. Ataki fizyczne są naprawdę rzadkością.

6. Jeżeli spotkasz na swojej drodze małe niedźwiedzie, pamiętaj że matka musi być gdzieś blisko. Wycofaj się zanim uzna cię za zagrożenie. Spokojnie i bez zbędnych krzyków.

7. Jeżeli doszło do ataku, połóż się na brzuchu, rozchyl nogi i chroń głowę rękoma. Plecak zostaw na sobie, będzie on dodatkową ochroną pleców. Możesz też zwinąć się w pozycję embrionalną. Chodzi o ochronę głowy oraz narządów. Jeżeli niedźwiedź przestanie, pozostań w takiej pozycji do jego definitywnego oddalenia się. 

Jak widzisz wskazówek jest kilka i są one bardzo konkretne. Grunt to nie zaskoczyć zwierzęcia i pamiętać o tym, aby w razie czego nie panikować, nie krzyczeć, nie uciekać gwałtownie. To bardzo ważne, aby dać do zrozumienia niedźwiedziowi, że nie mamy złych zamiarów. Jeżeli postąpisz inaczej, może dojść do ataku. Ataki są prawdziwą rzadkością i wynikają one głównie ze złego zachowania turystów.