Trzy Korony

Trzy Korony

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: Wiki commons


Trzy Korony wznoszą się na wysokość 982 m w Pieninach. Z platformy widokowej można podziwiać wspaniałą panoramę, dlatego Trzy Korony cieszą się dużą popularnością wśród turystów.

Topografia
Na partię szczytową składa się pięć turni: Okrąglica, najwyższa z nich –  to na niej znajduje się platforma widokowa; Płaska (950 m), Nad Ogródki (940 m), Pańska Skała (zwana też Bryłową, 920 m) oraz Niżnia Okrąglica (funkcjonują także nazwy Ganek lub Siodło, 902 m). Masyw Trzech Koron ograniczają trzy przełęcze: Szopka, Wyżni Łazek i Koszarzyska. 

Z platformy widokowej na Okrąglicy roztacza się wspaniała panorama obejmująca przełom Dunajca, obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską, a przy dobrej pogodzie nawet Babią Górę.

 

Historia
Pierwotnie na określenie Trzech Koron używano po prostu nazwy Pieniny. W 1834 roku w dokumentach pojawiła się nazwa Kronenberg, którą przetłumaczono jako Korona, a obecna nazwa funkcjonuje od roku 1860. W XIX wieku Trzy Korony były już odwiedzane przez turystów, a w 1906 roku wyznaczono pierwszą trasę turystyczną na szczyt. W roku 1929 polski rząd wykupił Trzy Korony od prywatnych właścicieli. Panorama z Trzech Koron zachwycała wędrowców od dawna. Tak pisał o niej w 1831 roku Jan Nepomucen Rostworowski: „Kto raz te miejsca poznał...ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty”, a H. Kratter zachywcał się nią w 1841 roku: „Nie ma (...) gościa, który by nie odwiedził tych szczytów ze strony dostępnej (...) i nie napasł się stąd najpiękniejszym i najmilszym widokiem Karpatów”. 

 

Schronisko PTTK „Trzy Korony"
Schronisko znajduje się w Sromowcach Niżnych na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron. Zostało wybudowane w latach 1929-1930 i początkowo nosiło nazwę „Schronisko Śląskie” lub „Śląski Dom” – jego właścicielem była Komisja Turystyki autonomicznego Województwa Śląskiego i do 1939 służyło jako schronisko oraz dom kolonijny dla młodzieży śląskiej. Podczas II wojny światowej Niemcy wykorzystywali budynek jako strażnicę graniczną. Od 1965 roku schronisko zostało przekazane PTTK.

Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z łazienkami. Ceny za noc wahają się od 49 zł za osobę w pokoju 5-osobowym z pościelą do 65 zł za osobę w pokoju 2-osobowym z pościelą. Poza sezonem w wyznaczonych dniach stawka za osobę wynosi 40 zł bez względu na wielkość pokoju. W budynku znajduje się także restauracja oferująca regionalne potrawy i dania polskiej kuchni. Do schroniska można dojechać samochodem przez cały rok.

 

Szlaki turystyczne
Na szczyt prowadzi wiele szlaków. Niebieskim można dostać się na Trzy Korony ze Szczawnicy. Z Krościenka wiodą szlaki: żółty przez przełęcz Szopka a następnie niebieski przez Siodło lub żółty i niebieski przez Zamkową Górę; ze Sromowiec Niżnych prowadzi szlak żółty przez Wąwóz Szopczański, a następnie niebieski przez Siodło. Ze Sromowiec Niżnych można także udać się szlakiem żółtym do wylotu Wąwozu Szopczańskiego, następnie zielonym przez Wyżni Łazek na polanę Kosarzyska a stąd niebieskim przez Siodło. Szlak niebieski prowadzi także z Czorsztyna przez przełęcz Osice, Macelak, przełęcz Trzy Kopce, przełęcz Szopkę i Siodło.

Wstęp na platformę widokową w sezonie jest płatny (bilet normalny: 5 zł, ulgowy: 2,50 zł), a bilet upoważnia także do wejścia na Sokolicę. 

 

Kontakt do schroniska

Adres:
Schronisko PTTK
„Trzy Korony"
ul. Sobczańska 91
34-443 Sromowce Niżne 

Telefon: (+48) 18 26 29 823 
Email: [email protected]
Strona internetowa: trzykorony.pl