Miejscowość Czarna Góra

Czarna Góra

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Fotolia


Czarna Góra położona jest nad rzeką Białką, w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Bukowina Tatrzańska. Administracyjnie wieś dzieli się na trzy części: Czarną Górę, Zagórę i najstarszą – Sołtystwo. Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się od koloru wzniesienia, na którym została ulokowana – początkowo porastały je ciemne, świerkowe lasy, obecnie już częściowo wykarczowane.

Historia

Czarna Góra powstała w XVII w., założona wedle prawa wołoskiego. Dzisiejsze tereny wsi od średniowiecza należały do Węgier. Włączono je do Polski dopiero w 1918 r. Charakter wsi pasterskiej, jaką przez długi czas była Czarna Góra, zachował się do dziś, co uwidacznia układ pól i zabudowanie wioski.


Turystyka

Na terenie Czarnej Góry znajduje się duża ilość miejsc widokowych, skąd podziwiać można panoramę Tatr oraz Dolinę Białki. Najwyższym wzniesieniem w okolicy jest Litwinka (903 m n.p.m.), której szczyt można zdobyć bez większego wysiłku. Roztacza się z niego widok na cztery parki narodowe (Tatrzański, Babiogórski, Gorczański i Pieniński).

Główną atrakcją Czarnej Góry są ośrodki narciarskie, oferujące ponad 8 km nartostrad o różnych poziomach trudności. Jest tu także drewniana zagroda, należąca niegdyś do tutejszej rodziny Korkoszów, wybudowana i zdobiona w stylu ludowym.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu, należy na rondzie Jana Pawła II skręcić w pierwszy zjazd w ul. Jana Pawła II i podążać dalej drogą 49. Po przejechaniu ok. 2 km od miejscowości Gronków, skręcić w stronę Zagóry, pozostając na tej trasie aż do celu.