Miejscowość Jurgów

Jurgów

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Jurgow.pl


Jurgów jest niewielką wioską leżącą na Spiszu. Należy do województwa małopolskiego, powiatu tatrzańskiego i gminy Bukowina Tatrzańska. Miejscowość znajduje się na prawym brzegu Białki, zajmuje jej dno oraz zbocza wzniesień: Średni Wierch, Bryjów Wierch oraz Górków Wierch.

Historia

Jurgów został założony w 1546 r. na prawie wołoskim. Miejscowa ludność zajmowała się głównie pasterstwem i tkactwem, rolnictwo rozwinęło się słabo. W swojej historii Jurgów należał do Królestwa Węgierskiego (1546–1918 r.), do Polski (1920–1939 r. i od 1945 r.) oraz do Republiki Słowackiej (1939–1945 r.). Dawniej funkcjonowała tu elektrownia wodna, trzy młyny i tartak, dziś pozostał jedynie ten ostatni. Ze względu na bezpośrednią bliskość Słowacji, większość mieszkańców jest dwujęzyczna.


Turystyka

Jurgów może być bazą wyjściową w Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie – polskie i słowackie (Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko lub Dolina Pięciu Stawów Polskich; Łysa Polana – Dolina Białej Wody; Tatrzańska Jaworzyna – Dolina Jaworowa lub Tatrzańska Łomnica). W rejonie wsi istnieją również szlaki spacerowe nad rzeką Białką: do Katrynioków, na Uboc i na Koziniec Brzegowski.

Zimą w Jurgowie, na zboczu Górkowego Wierchu, funkcjonuje stacja narciarska, oferująca 4 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Istnieją również zimowe trasy biegowe dla narciarzy. Niezależnie od pory roku warto odwiedzić drewniany kościół p.w. św. Sebastiana Męczennika i Matki Boskiej Różańcowej, stary tartak czy Zagrodę Sołtysów, działającą jako oddział Muzeum Tatrzańskiego. Co roku w maju i czerwcu odbywają się tutaj spływy kajakowe. Okolice Jurgowa spełniają też odpowiednie warunki do turystyki rowerowej.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu drogą 49, na rondzie Jana Pawła II należy skręcić w drugi zjazd, w ulicę o tej samej nazwie i kontynuować podróż przez Białkę Tatrzańską, po czym na rondzie za ul. Długą wybrać drugi zjazd, pozostając na drodze 49.