Miejscowość Kieżmark

Kieżmark

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Fotolia


Kežmarok (w języku polskim Kieżmark) jest miastem powiatowym w północnej części Słowacji, w historycznym regionie Spisz. Miejscowość położona jest na wysokości 626 m n.p.m. w Kotlinie Popradzkiej, tuż przy ujściu rzeki L’ubica do Popradu. Obecnie liczy około 18 tysięcy mieszkańców. Kieżmark to miasto stare, pełne legend i uroku, które dziś tętni życiem, jako centrum życia kulturalnego Spiszu. Jego nazwa pochodzi z języka niemieckiego – „Käsemarkt” oznacza w tym języku „targ serowy”.

Historia

Miejscowość powstała w XIII jako efekt połączenia kilku małych osad słowackich z osadą niemieckich kolonistów. Historia okolicznych terenów sięga jednak dużo dalej: zamieszkiwane były już w epoce kamienia, brązu, żelaza a następnie także w okresie kultury leteńskiej i w czasach rzymskich. Stąd możemy tu spotkać zabytki z różnych epok, w odmiennych stylach architektonicznych.

Symbioza kultur kilku narodowości oraz geograficzne położenie tuż przy szlaku handlowym wpłynęły na szybki rozwój ekonomiczny miasta. Kieżmark po otrzymaniu w 1269 roku praw miejskich, jako wolne miasto zyskał liczne przywileje ekonomiczne i polityce, które w konsekwencji zaczęło zarabiać (prawo do organizowania 2 targów w roku (1419), prawo składowania (1435), prawo miecza (1438), i prawo używania herbu w 1463 r.).

Bogata historia odbija się w architekturze miasta. Jego walory doceniono już w 1950 roku, kiedy Kieżmark uznano za miejski rezerwat zabytków.


Turystyka

Ci, którzy zdecydują się na pobyt w Kieżmarku, zachwycą się przepięknymi widokami na Tatry Wysokie, a także niepowtarzalną atmosferą miasta (małe kamieniczki, lasy świerkowe, brukowane zaułki i renesansowe attyki). Jest to miejsce, w którym nie brakuje zabytków i miejsc, które warto zobaczyć m.in. unikatowy drewniany kościół ewangelicki (na Liście Światowego dziedzictwa Kulturowego UNESCO) oraz ewangelickie liceum, które mieści w sobie największą szkolną historyczną bibliotekę w środkowej Europie. Do najważniejszych pomników przeszłości należą również: późnogotycki zamek, Kościół św. Krzyża z renesansową dzwonnicą, drewniany kościół partykularny im. św. Trójcy, Ratusz, Dom baronowej von Szimray czy popularny budynek tzw. Reduty.

Niezapomnianymi chwilami może okazać się spacer po brukowanych alejkach miasta czy łyk piwa w okolicznych, charakternych knajpkach z widokiem na góry. Kiezmark przyciąga turystów swoją tajemniczą aurą. Historia, w której jest tak głęboko osadzony, zdaje się być nadal żywa. Ciekawym wydarzeniem podczas sezonu są europejskie targi rzemiosła ludowego, które odbywają się tutaj od 1991r.


Dojazd

Przez Kieżmark przebiega droga krajowa nr 67 z Popradu do Łysej Polany. W mieście odbija od niej na południe droga lokalna nr 536 prowadząca przez Vrbov do Spiskiego Czwartku. Przez miasto przebiega linia kolejowa ze Starej Lubowli do Popradu.