Miejscowość Tatrzańska Szczyrba

Miejscowość Tatrzańska Szczyrba jest jedną z osad wchodzących w skład gminy Szczyrba na Słowacji. Jest znana głównie z najwyżej położonej stacji kolejowej pociągów pośpiesznych w Słowacji, ale posiada także wiele innych walorów. Roztacza się stąd piękny widok na Tatry, co sprawia, że nawet ci turyści, którzy nie wyruszą na szlak, mogą nacieszyć oczy wyjątkową, tatrzańską panoramą.

Historia

Historia gminy sięga 1280 roku. W samych początkach swojego istnienia, Tatrzańska Szczyrba pełniła rolę węzła komunikacyjnego, z czasem rozrastając się do rozmiarów niewielkiej wsi. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie hodowlą owiec i bydła, a także rolnictwem i produkcją węgla drzewnego. W 1580 roku powstał tu tartak, w którym wielu z nich znalazło zatrudnienie. Po wybudowaniu toru kolejowego, Tatrzańska Szczyrba zaczęła rozwijać się w kierunku turystyki, wokół której dziś obraca się polityka funkcjonowania osady. Obecnie miejscowość liczy około 1400 mieszkańców. Z Tatrzańskiej Szczyrby pochodzi Miroslav Jambor, popularny tenisista stołowy, srebrny i brązowy medalista z paraolimpiady w Pekinie 2008.


Turystyka

Tatrzańska Szczyrba posiada rozbudowaną sieć infrastruktury turystycznej (kilka sklepów, restauracje, kantory wymiany walut, fryzjer, itp.). Jest również doskonałym punktem wyjścia w zachodnią część Tatr Wysokich. Komunikację ułatwia znajdująca się tutaj kolej zębata do Szczyrbskiego Jeziora, bardzo popularna wśród odwiedzających Podtatrze słowackie. Miejscowość posiada doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Zimą miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać tu z dwóch wyciągów narciarskich, w ośrodku o mniej zaawansowanym stopniu trudności.


Dojazd

Dojazd z Zakopanego do Tatrzańskiej Szczyrby zajmuje około 1,5 godz. Wyjeżdżając z Zakopanego, należy kierować się na drogę krajową 49, następnie na trasę 67. W miejscowości Lendak należy skręcić w prawo na trasę 537, następnie kierować się na trasę 534. W Popradzie należy wybrać drogę E50, kontynuując podróż aż do celu.