Chata Plesnivec – Schronisko pod Szarotką

Polska nazwa Chaty Plesnivec to Schronisko pod Szarotką. Już od 1937 roku posługiwał się nią polski kartograf i autor przewodników – Tadeusz Zwoliński. Chata znajduje się dokładnie w Dolinie Siedmiu Źródeł, u stóp Bujaczego Wierchu. Jest jedynym schroniskiem tatrzańskim, usytuowanym na zboczach Tatr Bielskich. Przeważnie „Szarotka” nie jest oblegana przez turystów, w otoczeniu tatrzańskiej przyrody, w zaciszu schroniska można więc odetchnąć prawdziwie górską atmosferą.

 

Historia

Chata Plesnivec istnieje od 1932 r. Została wniesiona przez Tibora Grescha, turystę i taternika z Białej Spiskiej. Jej oryginalna nazwa to „Edelweisshütte”, co znaczy: szarotka. W obszarze, w którym postawiono schronisko, wcześniej znajdował się szałas pasterski. Wypas owiec miał miejsce przy chacie jeszcze przed kolejne 20 lat. W 1936 r. właściciel prywatnego schroniska znacznie je rozbudował. Podczas uroczystego otwarcia, na zewnątrz wywieszona została biało-niebieska „flaga Grescha” z ujmującym motywem szarotki.

Prowadzenie schroniska spowodowało problemy finansowe Grescha, który pomimo tego kontynuował przewodzenie Szarotce aż do czasu, kiedy po drugiej wojnie światowej zmuszony był opuścić Spisz. Schronisko nadal służyło swobodnemu ruchowi turystycznemu, dzięki uprzejmości gospodyni, którą ówcześnie była Eva Rużicková-Kasická. Od roku 1955 schronisko pełniło funkcję stacji badawczej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP), a od 1997 roku znowu jest dostępne dla turystów, podopieką gospodarza Janko Matavy. W lipcu 2005 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą badacza flory Tatr Gőrana Wahlenberga (jego imieniem są nazwane m in. dwa stawy w Dolinie Furkotnej oraz rozległa polana powyżej Wielickiej Siklawy). W sierpniu 2007 roku odsłonięta kolejną tablicę przypominająca zasługi Evy Krasickiej, byłej pracownicy TANAP.


Noclegi

Szarotka funkcjonuje przez cały rok, w zależności od natężenia ruchu turystycznego. O jej dostępność najlepiej jest zatem dowiedzieć się przed planowanym pobytem. Zwłaszcza poza sezonem schronisko działa jedynie w weekendy. Dysponuje 20 łóżkami. Cena za nocleg wynosi 15 € / noc. Jeśli planujemy pobyt na dwie lub więcej nocy, zapłacimy 13 € / noc. Można również wybrać tańszą opcję - zabrać własny śpiwór i w nim nocować w cenie 12 € / noc. Jest również możliwość zamówienia noclegu z wyżywieniem, wówczas koszt wynosi 13 € / noc. W bufecie prowadzonym przez schronisko z całą pewnością warto spróbować jednej z zup: czosnkowej lub kapuśniaka, będących specjalnością słowackiej kuchni.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki
 
Dojście do schroniska zielonym szlakiem z Tatrzańskiej Kotliny, zboczami Fajksowej Czuby. Zajmuje ono około 1 h 45 min. Inną opcją jest wybór niebieskiego szlaku z Kieżmarskich Żlebów (Zbójnicki Chodnik), a potem zielonego, doprowadzającego już do Szarotki. Czas dotarcia na miejsce jest zbliżony, według przewodników, przy wyborze drugiej opcji, krótszy o około 10 min. Schronisko jest doskonałym punktem wypadowym m.in. nad Wielki Biały Staw, skąd dalej można wybrać się dalej czerwonym szlakiem do chaty przy Zielonym Stawie Kieżmarskim.

 

Szlaki ze Schroniska pod Szarotką

Szlak żółty do Zbójnickiego Chodnika (1 h 10 min)

Szlak zielony do miejscowości Tatrzańska Kotlina Čarda (1 h 50 min)

Szlak zielony do Wielkiego Białego Stawu (2 h)


Kontakt

Adres:

Ján Matava
Slnečná 52
059 01 Spišská belá
Telefon: +421 905 256 722