Schronisko Chata Zamkowskiego

Schronisko Zamkowskiego (słow. Zamkovského chata) znajduje w Dolinie Małej Zimnej Wody, w słowackich Tatrach Wysokich. Jego nazwa pochodzi od imienia węgierskiego taternika i przewodnika słowackiego pochodzenia, Štefana Zamkowskiego. W miejscu, gdzie stoi schronisko, krzyżują się szlaki czerwony i zielony. Nieopodal znajduje mini elektrownia wybudowana na potoku Mała Zimna Woda.

Historia

Budynek powstał w latach 1942-1943. Pięć lat później, w 1948 roku, władze Czechosłowacji odebrały go Štefanowi Zamkowskiemu, nadając schronisku nowa nazwę – Nálepkova chata (od nazwiska kapitana Nálepki, partyzanta niezwiązanego z Tatrami). Do początkowej nazwy powrócono w 1992 roku, kiedy budynek przejął wnuk Zamkowskiego – Stanislav Tichy. Od 2004 roku chatarem schroniska jest Janka Kalinčíková.

 

Noclegi

Schronisko Zamkowskiego jest czynne przez cały rok. Dysponuje 25 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4 i 5-osobowych. WC i prysznic z ciepłą wodą znajdują się na korytarzu. Cena noclegu dla jednej osoby w sezonie (01.02-31.03, 01.06-31.10, 26.12-02.01) wynosi 25 € lub 43 € w zależności od standardu. Poza sezonem cena wynosi 35 € lub 20 € za dobę. Przewidziane są 40% zniżki dla dzieci do 12 roku życia. Koszt pościeli to 3 € za noc. Opłata miejscowa wynosi 2 €. Jest możliwość zabranie ze sobą psa, za dodatkową opłatą 10 € za noc po wcześniejszym uzgodnieniu. W schronisku znajduje się kącik dla dzieci, a przy wejściu do budynku letni taras. W przypadku złej pogody możliwy jest nocleg na strychu, trzeba mieć jednak własny śpiwór.

Schronisko Zamkowskiego oferuje bogatą ofertę pełnego wyżywienia. Specjalnościami są zupy: czosnkowa, kapuściana lub z soczewicy. Ponadto warto spróbować gulaszu i tradycyjnych słowackich ciast i pierogów. Za niepełne wyżywienie zapłacimy tu 22 €, śniadanie to koszt 8 €, natomiast obiadokolacja 14 €. Jest również możliwość zamówienia paczki z przekąskami w cenie 8 €. Schronisko oferuje zniżki JAMES, KST, SVHT, ČHS, KČT, Alpenverein i ISIC.

 

Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Dojście do schroniska na ogół nie stanowi problemu ani zimą, ani latem ze względu na łatwy szlak prowadzący do niego ze Starego Smokowca przez Hrebienok (ok. 45 min).

Z chaty można wybrać dalszą trasę – do końca Doliny Małej Zimnej Wody, gdzie znajduje się Chata Téry'ego i wrócić tą samą trasą. Na bardziej doświadczonych turystów czekają szlaki na Czerwoną Ławkę lub Lodową Przełęcz.
 

Szlaki do Schroniska Zamkowskiego

Szlak zielony / czerwony do Rainerowej Chaty (35 min)

Szlak czerwony do Schroniska Łomnickiego (1h 15 min)

Szlak zielony do chaty Téryego (2 h 05 min)


Kontakt

Adres:
062 01 Vysoké Tatry


Telefon: +421 905554471; +421 902 230 888
E-mail: [email protected]
Strona: https://www.zamka.sk/