Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (słow. Chata pri Zelenom Plese) usytuowane jest w słowackich Tatrach Wysokich. Zbudowano je nad brzegiem słynnego jeziora na wysokości 1551 m n.p.m. W otoczeniu schroniska panują wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania różnych sportów, stąd też bywa mocno oblegane przez turystów, rowerzystów, taterników i narciarzy. Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim jest czynne przez cały rok.

 

Historia

Historia schroniska sięga okolic roku 1880. Pierwsi turyści, którzy wybierali się nad Zielony Staw, nocowali pod gołym niebem lub w szałasach pasterskich na Rakuskiej Polanie w Dolinie Przednich Koperszadów – tam właśnie powstał pierwszy schron, czyli Egidowa Chata. Do 1890 r. płonęła dwukrotnie, zaś w latach 1894-1897 na brzegu stawu wzniesiono kamienny budynek z pięcioma pomieszczeniami. Od imienia fundatora – arcyksięcia Fryderyka Habsburga – nazywano go Fridrichovą Chatą lub Bedrichovą Chatą. Schronisko z werandą zostało zaprojektowane przez Heinricha Hermanna. Od tego czasu budynek przechodził kilka renowacji, aż do osiągnięcia dzisiejszego wyglądu.

W latach międzywojennych schronisko było własnością Oddziału Kieżmarskiego Karpathenverein, węgierskiego odpowiednika ówczesnego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po przejściu gruntownej modernizacji wraz z powiększeniem od 1926 roku gospodarzami budynku byli kolejno słynni sportowcy: Matthias Nitsch (przewodnik i taternik), a po wojnie Štefan Kovalčík (narciarz biegowy, olimpijczyk z lat 1948 i 1952), Michal Šoltýs (mistrz w narciarskim zjeździe z 1957 roku), następnie zaś Anton Marec (pisarz książek o tematyce górskiej). Opiekunką schroniska była również Jana Gantnerová-Šoltýsová (olimpijka z igrzysk w latach 1976, 1980, 1984). Od 1991 r. schronisku zarządzał Juraj Gantner, a od 2011 r. gospodarzem jest Tomáš Petrík. Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim przez wielu turystów nazywana jest nadal Brnčalką lub Brnčalovą Chatą – od nazwiska taternika i działacza turystycznego Alberta Brnčala, który w 1950 zginął pod Jastrzębią Przełęczą. Do starej (obowiązującej dziś) nazwy powrócono w 1992 roku.

Noclegi

Schronisko dysponuje 54 miejscami noclegowymi, w pokojach dla od 2 do 12 osób. Opłata za nocleg dla jednej osoby ze śniadaniem wynosi 38,50 €. Dzieci do 3. roku życia mogą nocować za darmo, zaś schronisko honoruje zniżki członów JAMES, KST, ČHS, OTK, KČT i EuroBEDS. Na zniżkę mogą również liczyć grupy powyżej 10 osób. Dzieci do 3 roku życia mogą nocować za darmo, ale bez swojego łóżka. Młodzież do 12. roku życia zapłaci ze śniadaniem 20,50 €, z kolei ich osoby w wieku 12-18 lat 23,50 €. Dostępne są również dwie jadalnie i kuchnia turystyczną z maszynką gazową. Specjalnością baru jest Herbata Tragarzy (Nosički čaj), czyli napar z rosnących w pobliżu ziół. Obiad w schronisku kosztuje 14 € za całą porcję lub 9 € za połówkę.


Szlaki ze schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim

Szlak żółty do Zimnej Studni (1 h 30 min)

Szlak żółty / zielony na Folwarską Polanę (1 h 40 min)

Szlak czerwony nad Wielki Biały Staw (40 min)

Szlak żółty na Jagnięcy Szczyt (2 h 30 min)

Szlak czerwony do Schroniska Łomnickiego (3 h)

 

Kontakt:

Adres:

Chata pri Zelenom Plese,
059 60 Vysoké Tatry

Telefon: +421 901 767 420
E-mail: [email protected]
Strona internetowa: https://chataprizelenomplese.sk