Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki położone jest wbrew nazwie w Dolinie Białki przy drodze do Morskiego Oka, nieco poniżej wylotu Doliny Roztoki, na polanie Stara Roztoka. Schronisko znajduje się na skraju boru sosnowego. Frontem wygląda na polanę, która jesienią staje się areną odbywającego się tutaj rykowiska jeleni.

Historia

Schronisko zostało wybudowane w 1876 r. przez Towarzystwo Tatrzańskie. W tym samym roku budynkowi nadano imię Wincentego Pola – wybitnego poety, etnografa i geografa. Usytuowano je przy drodze prowadzącej do Morskiego Oka, która była czynna do 1901 r. Jego konstrukcja w całości została wykonana z drewna. Od 1890 do 1895 r. miejscem opiekował się znany skrzypek i przewodnik, Bartłomiej Obrochta. W latach 1911-1912 nieco dalej od nieczynnej już ścieżki wybudowano nowe schronisko, używając po części belek pochodzących ze starego budynku. Kolejne rozbudowy prowadzono w latach 1923-1926 oraz 1932-1935. Wśród gości popularnego już wówczas schroniska znaleźli się m.in. Tytus Chałubiński i Stanisław Witkiewicz. Do II wojny światowej stanowiło jedną z głównych baz polskich taterników wyruszających na stronę słowacką. W czasie okupacji niemieckiej budynek służył jako placówka hitlerowskiej straży granicznej. Zaraz po wyzwoleniu ponownie udostępniono go turystom. Wśród gospodarzy znalazły się takie osobistości jak taternik Paweł Vogel (w latach 1951-1957) czy Andrzej Krzeptowski (1957-1968). W 1974 r. schronisko wydzierżawiła rodzina Pawłowskich, zaś od 2008 r. gospodarzami są Anna i Stefan Krupowie. Dziś, stojąc nieznacznie na uboczu, miejsce to nadal emanuje atmosferą minionych lat. Wiosną i jesienią blisko budynku podchodzą niedźwiedzie, poszukując pozostawionych przez turystów resztek jedzenia.


Noclegi

Schronisko w Dolinie Roztoki dysponuje 75 miejscami noclegowymi, w pokojach 2-9 -osobowych. Ceny noclegów to 125 zł/os. w pokojach 6-9 -osobowych, 115 zł/os. w pokojach 4-5 -osobowych i 95 zł/os. w pokojach 2-3 -osobowych. Za kolejne doby płaci się mniej o 15-10 zł. Pościel jest w cenie noclegu, wypożyczenie ręcznika to koszt 7 zł. Za skorzystanie z prysznica należy zapłacić 10 zł. Opłata klimatyczna wynosi 2 zł/os. za każdy dzień pobytu. Schronisko dysponuje bufetem i świetlicą. Można skorzystać z bilbioteczki lub schroniskowych gier planszowych. Do dyspozycji gości jest także rzutnik multimedialny i ekran. Wrzątek wydawany jest za darmo. Aktywny jest zasięg sieci telefonii komórkowej i – w zależności od warunków – Internetu. Od lipca do końca września odbywają się tu niedzielne msze św. o godz. 19.00.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Dojście do schroniska drogą prowadzącą przez Wodogrzmoty Mickiewicza, zajmuje od tego miejsca ok. 15 min. Znajduje się tam rozwidlenie szlaków na: czerwony prowadzący do Morskiego Oka (1 h 30 min.); czerwony na Rówień Waksmundzką (1 h 35 min.); zielony do Doliny Pięciu Stawów (2 h 5 min.) oraz szosa, wiodąca do parkingu na Palenicy Białczańskiej (40 min.). Schronisko stanowi dobrą bazę wypadową m. in. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Pięciu Stawów Polskich czy Rusinową Polanę.


Kontakt

Adres:

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Skrytka pocztowa 200
34-500 Zakopane

Telefon: 609 001 760; 600 443 733
E-mail: [email protected]
Strona: https://schroniskoroztoka.com.pl