Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki położone jest, wbrew nazwie, w Dolinie Białki, przy drodze do Morskiego Oka, nieco poniżej wylotu Doliny Roztoki, na polanie Stara Roztoka. Schronisko znajduje się na skraju boru sosnowego, frontem wygląda na polanę, która jesienią staje się areną odbywającego się tutaj rykowiska jeleni.

Historia

Schronisko zostało wybudowane w 1876 r. przez Towarzystwo Tatrzańskie, w tym samym roku budynkowi nadano imię Wincentego Pola – wybitnego poety, etnografa i geografa. Usytuowano je przy drodze prowadzącej do Morskiego Oka, czynnej do 1901 r. Jego konstrukcja w całości została wykonana z drewna. Od 1890 do 1895 r. gospodarzył tu znany skrzypek i przewodnik, Bartłomiej Obrochta. W latach 1911-1912, nieco dalej od nieczynnej już ścieżki wybudowano nowe schronisko, używając części belek pochodzących ze starego budynku. Kolejne rozbudowy prowadzono w latach 1923–1926 oraz 1932–1935. Wśród gości popularnego już wówczas schroniska, znaleźli się m.in. Stanisław Witkiewicz i Tytus Chałubiński. Do II wojny światowej stanowiło jedną z głównych baz taterników polskich wyruszających na stronę słowacką. W czasie okupacji niemieckiej budynek służył jako placówka hitlerowskiej straży granicznej. Zaraz po wyzwoleniu ponownie udostępniono go turystom. Wśród gospodarzy znalazły się takie osobistości, jak taternik Paweł Vogel (w latach 1951-1957) czy Andrzej Krzeptowski (1957-1968). Od 1974 r. schronisko dzierżawi ratownik TOPR Marek Pawłowski. Dziś, stojąc nieznacznie na uboczu, miejsce to nadal emanuje atmosferą minionych lat. Wiosną i jesienią blisko budynku podchodzą niedźwiedzie, poszukując pozostawionych przez turystów resztek jedzenia.


Noclegi

Schronisko w Dolinie Roztoki dysponuje 75 miejscami noclegowymi, w pokojach 2-9 osobowych. W weekendy i w sezonie (trwającym od 15 czerwca do końca września) cena noclegu, w pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych wynosi 50 zł, gdzie w cenę wliczona jest pościel. W pozostałych pokojach koszt noclegu to 40 zł, pościel można domówić, wnosząc jednorazową opłatę w kwocie 10zł. Poza sezonem za nocleg w każdym pokoju zapłacimy 10zł mniej. Dodatkowo opłata klimatyczna wynosi 1,30zł / za każdy dzień pobytu, ręcznik możemy otrzymać w cenie 5zł. W Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc oraz w weekend majowy ceny jak w sezonie. Opłata za noc sylwestrową wynosi 100 zł od osoby. Schronisko dysponuje jadłodajnią, bufetem, świetlicą, łazienkami, prysznicami z ciepłą wodą, elektrycznością oraz kuchnią i suszarnią turystyczną. Wrzątek wydawany jest za darmo. Aktywny jest zasięg sieci telefonii komórkowej (PLUS GSM, TM GSM, miejscami Orange GSM) i, w zależności od warunków, Internetu. Od lipca do końca września odbywają się tu niedzielne msze św. o godz. 19.30.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Dojście do schroniska drogą prowadzącą przez Wodogrzmoty Mickiewicza, zajmuje od tego miejsca ok. 15 min. Znajduje się tam rozwidlenie szlaków na: czerwony prowadzący do Morskiego Oka (1 h 30 min.); czerwony na Rówień Waksmundzką (1 h 35 min.); zielony do Doliny Pięciu Stawów (2 h 5 min.) oraz szosa, wiodąca do parkingu na Palenicy Białczańskiej (40 min.). Schronisko stanowi dobrą bazę wypadową m. in. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Pięciu Stawów Polskich czy Rusinową Polanę.


Kontakt

Adres:

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Skrytka pocztowa 200
34-500 Zakopane

Telefon: 609 001 760
E-mail: [email protected]
Strona: https://schroniskoroztoka.com.pl