Schronisko Żarska Chata

Żarska Chata

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: mapio.com


Žiarska chata (w jęz. polskim Schronisko Żarskie) znajduje się w Dolinie Żarskiej, jednej z najbardziej znanych i najliczniej odwiedzanych w słowackich Tatrach Zachodnich. Powyżej schroniska stoi budynek „Alpinka”, należący do ratowników HZS. W pobliżu znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Historia

Historia Żarskiej Chaty sięga 1937 roku, kiedy rozpoczęto jej budowę. Po dwóch latach pracy budynek ukończono i oddano do użytku z 50 miejscami noclegowymi, umywalnią i oświetleniem za pomocą lamp naftowych. Ówcześnie, było to najnowocześniejsze schronisko na Słowacji.

Podczas II wojny światowej budynek służył jako schronienie dla ludzi prześladowanych przez reżim hitlerowski. Partyzanci, których sztab mieścił się tu w 1944 roku, organizowali wypady na Liptów i w Dolinę Rohacką, gdzie toczyły się walki. 10 grudnia 1944 roku doszło do dramatycznego wydarzenia – Niemcy wysadzili w powietrze schronisko, a także spalili okoliczne zabudowania.

Do odbudowy schroniska przystąpiono w latach 1947–1950. W następnej dekadzie zostało ono dodatkowo powiększone. 30 kwietnia 2006 roku budynek został ponownie zburzony, na jego miejscu powstało dzisiejsze schronisko, o powierzchni użytkowej o 325 m2 większej od poprzedniego budynku. 25 marca 2009 roku ze stoków między Jałowiecką Kopą a Jałowieckim Przysłopem zeszła lawina, która była tak potężna, że zapisała się w pamięci Słowaków jako lawina „stulecia” – uszkadzając schronisko oraz pobliski Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.


Noclegi

Žiarska chata jest czynna przez cały rok (z wyjątkiem okresów wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego). Obecnym chatarem jest Miroslav Dzuroška. Schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach dla od 2 do 4 osób. Za nocleg zapłacimy tu od 9 € do 25 €, w zależności od standardu i ilości miejsc w pokojach. Wybierając najtańszą opcję, musimy pamiętać o zabraniu własnego śpiwora. Dzieci w wieku 3 - 12 lat otrzymują 30% zniżkę na nocleg, młodsze, jeśli nie potrzebują osobnego łóżka, mogą nocować nieodpłatnie.  W schronisku znajduje się jadalnia czynna od 7.00 do 21.00. Obowiązuje w niej zakaz spożywania własnych posiłków, nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków w kuchni. Koszt śniadania wynosi 5 €, dla dzieci 4€, obiady według cennika. Dla grup, po wcześniejszym umówieniu, możliwość zamówienia noclegu z wyżywieniem. Schronisko dysponuje parkingiem płatnym 10 € za wjazd. Na teren budynku nie są wpuszczane psy. Zakwaterowanie jest możliwe do godz. 22.00. Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub drogą mailową.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do schroniska można dojechać drogą asfaltową, samochód zostawiając na parkingu przy budynku. Na wjazd i wyjazd potrzebna jest zgoda TANAP. Dojście do schroniska jest łatwe, prowadzi niebieskim szlakiem od strony miejscowości Żar. Jako cel dalszej podróży, turyści mogą wybrać m. in. Rohacze (Ostry i Płaczliwy).

 

Szlaki ze schroniska Żarskiego

Szlak niebieski do Żaru (1 h 45 min)

Szlak niebieski / zielony do rozdroża pod Bulą (1 h 20 min)

Szlak zielony na Banówkę (3 h 10 min)

 


Kontakt

Adres:

Žiarska chata
Žiarska dolina 226
032-05 Žiar

Telefon: +421 44 5591525
Tel. kom.: 0917 598 721
E-mail: [email protected]