Historia
Historia Żarskiej Chaty sięga 1937 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę. Po dwóch latach pracy budynek ukończono i oddano do użytku. Dysonował wówczas 50 miejscami noclegowymi, umywalnią i oświetleniem za pomocą lamp naftowych. Ówcześnie było to najnowocześniejsze schronisko na Słowacji.
Podczas II wojny światowej budynek służył jako schronienie dla ludzi prześladowanych przez reżim hitlerowski. Partyzanci, których sztab mieścił się tu w 1944 roku, organizowali wypady na Liptów i w Dolinę Rohacką, gdzie toczyły się walki. 10 grudnia 1944 roku doszło do dramatycznego wydarzenia – Niemcy wysadzili w powietrze schronisko, a także spalili okoliczne zabudowania.
Do odbudowy schroniska przystąpiono w latach 1947–1950. W następnej dekadzie zostało ono dodatkowo powiększone. 30 kwietnia 2006 roku budynek został ponownie zburzony, na jego miejscu powstało dzisiejsze schronisko o powierzchni użytkowej o 325 metrów kwadratowych większej od poprzedniego budynku. 25 marca 2009 roku ze stoków między Jałowiecką Kopą a Jałowieckim Przysłopem zeszła lawina, która była tak potężna, że zapisała się w pamięci Słowaków jako lawina „stulecia”, uszkadzając schronisko oraz pobliski Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.
Obecnym chatarem jest Martin Mráz.
Noclegi
Žiarska chata jest czynna przez cały rok (z wyjątkiem okresów wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego). Schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach typu apartament oraz pomieszczeniach dla od 3 do 4 osób. Do tego jest możliwość noclegu w pokojach zbiorczych z własnym śpiwowrem (schronisku udostępnia maty). Za nocleg zapłacimy tu 16,50 € za miejsce w pokoju zbiorowym, 39,50 € za miejsce w pokoju 3- lub 4-osobowym lub nawet od 98 do 165 euro za cały apartament (w cenie apartamentu jest śniadanie). Dzieci w wieku do 3 lat, jeśli nie potrzebują osobnego łóżka, mogą nocować nieodpłatnie. W przypadku dłuższych niż 3 dni noclegów możemy liczyć na 10 lub 20 procentowy rabat za kolejne noce. W schronisku znajduje się jadalnia czynna od 7.00 do 21.00. Obowiązuje w niej zakaz spożywania własnych posiłków, nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków w kuchni. Schronisko dysponuje płatnym parkingiem. Na teren budynku nie są wpuszczane psy. Zakwaterowanie jest możliwe do godz. 22.00. Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub drogą mailową.
Dojście do schroniska i dostępne szlaki
Do schroniska można dojechać drogą asfaltową, samochód zostawiając na parkingu przy budynku. Na wjazd i wyjazd potrzebna jest zgoda TANAP-u. Dojście do schroniska jest łatwe, prowadzi niebieskim szlakiem od strony miejscowości Żar. Jako cel dalszej podróży turyści mogą wybrać m. in. Rohacze (Ostry i Płaczliwy).
Szlaki ze schroniska Żarskiego
Szlak niebieski do Żaru (1 h 45 min)
Szlak niebieski / zielony do rozdroża pod Bulą (1 h 20 min)
Szlak zielony na Banówkę (3 h 10 min)
Kontakt
Adres:
Žiarska chata
Žiar 91
032 05 Žiar
Telefon: +421 44 5591525
E-mail: [email protected]
Strona: https://ziarskachata.eu/