ciekawostki o Tatrach

Historia odkrywania Tatr jest fascynująca. Zmieniały się nazwy szczytów i szlaki, a gdy pierwsi turyści przyjeżdżali na Podhale, wieś Zakopane nie była nawet skomunikowana. 

1. Gdyby nie zbudowana pod koniec XIX wieku tama, Zielony Staw Kieżmarski do dziś prawdopodobnie całkowicie by zaniknął.

2. Jeszcze w XIX wieku, dokładnie W 1870 roku Walery Eljasz Radzikowski opublikował "Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic". Cieszył się on taką popularnością, że do 1900 roku wydano go sześciokrotnie. Była to swoista biblia turystyki.
Oto fragment przewodnika: „I cóż te Tatry mają tak cudownie przyciągającego do siebie, że się za niemi tęskni, jakby za ukochaną osobą? Jakaż siła zwabia tam ludzi najrozmaitszego zatrudnienia, usposobienia, płci i wieku? Uczeni, badacze przyrody, artyści, poeci, miłośnicy pięknej natury dążą do Tatr, jakby do skarbnicy dziwów, a wracają stamtąd owiani urokiem niepojętym dla tych, co tam nie byli”. źródło: jacekptak.nazwa.pl

3. Wg niektórych znawców Tatr w XIX wieku Granaty kończyły się na Zawracie.

4. Jedne z pierwszych sztucznych ułatwień (klamry) zostały zamontowane w 1887 roku na ścieżce na Wysoką, czyli w miejscu, w którym dziś nie prowadzi żaden znakowany szlak.

5. Pierwsze większe chatki w Tatrach, służące jako schroniska powstały na początku XIX wieku z myślą o ludziach tzw. wyższych sfer: księciach, biskupach i arystokratach.

6. Gdy zaczęto odkrywać Tatry, wieś Zakopane nie była dobrze skomunikowana. Właściwie można rzec, że nie była w ogóle skomunikowana. Nie było wówczas żadnego połączenia kolejowego z innymi miastami Galicji. Podróż z Krakowa do Zakopanego zajmowała wtedy 2 dni, a odległość między tymi miastami wynosiła 106 km. W XIX wieku w góry można było dotrzeć jedynie furką konną. Te mniejsze mogły zmieścić 2 osoby, większe 4.