Ślub cywilny w Tatrach

W polskiej części Tatr są miejsca, gdzie za zgodą dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego istnieje możliwość urządzenia ceremonii ślubnej z udziałem urzędnika Stanu Cywilnego.

Wielu parom, które postanowiły powiedzieć sobie „tak” marzy się wesele na Podhalu w typowo sielskiej scenerii. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że ich marzenie można poszerzyć o inny, niebanalny wymiar – ślub w samych Tatrach!

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, ceremonię ślubną z udziałem urzędnika Stanu Cywilnego można zorganizować w kilku wyznaczonych miejscach. Wymaga to pisemnego zezwolenia dyrektora Parku, które wydaje się po złożeniu wniosku (można złożyć go elektronicznie – link jest dostępny na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego).

W Parku ślub można wziąć w następujących miejscach:

- Polana Chochołowska – przy ogródku IMGW, obok schroniska
- Smreczyński Staw
- Polana Strążyska  – przy ławostołach
- Polana Kalatówki – na morenie, w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska
- Kasprowy Wierch – przy dzwonie (obok budynku IMGW)
- Polana Rusinowa – przy ławostołach
- nad Morskim Okiem – przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów
- kaplica na Jaszczurówce

Opłata za udostępnienie miejsca do ceremonii ślubnej w Tatrzańskim Parku Narodowym wynosi 2500 zł. Cena za udostępnienie kaplicy na Jaszczurówce na ślub to 1500 zł. 

Tatrzański Park Narodowy jednocześnie informuje, że nie wydaje zezwoleń na wjazd do Parku w celu wykonywania sesji ślubnych. Warto przy tym zaznaczyć, że opłata za możliwość przeprowadzenia samej sesji zdjęciowej to 150 zł za dzień.

Istnieje możliwość zorganizowania chrztu w kaplica na Jaszczurówce. Opłata za udostępnienie obiektu to 500 zł