tatrzańskie zwierzęta

Kiedy myślimy o tatrzańskich zwierzętach, od razu przychodzą nam do głowy kozica, niedźwiedź i świstak. Ile osobników każdego z tych gatunków żyje w Tatrach?

Niemożliwe jest podanie dokładnej liczby zwierząt danego gatunku ze względu na to, że nieustannie się one przemieszczają. Z tego samego powodu nie da się jednoznacznie określić, ile z nich żyje na Słowacji, a ile w Polsce. Można jednak podać przybliżoną liczbę zwierząt z wymienionych gatunków.

Kozica (Rupicapra rupicapra tatrica)
Według danych z wiosennego liczenia kozic w ubiegłym roku cała populacja liczyła 950 osobniki, wśród których rozpoznano 149 capów i 280 kóz. 245 to młode osobniki, pozostałych nie udało się zidentyfikować. Oszacowano, że po polskiej stronie żyje około 359 kozic, natomiast po słowackiej - 591.

Niedźwiedź (Ursus arctos)
Niedźwiedzie cały czas się przemieszczają i wychodzą daleko, nawet poza granice gór, dlatego liczenie ich jest znacznie utrudnione. Szacuje się, że w Tatrach przebywa około 60-80 niedźwiedzi, z czego kilkanaście po stronie polskiej.

Świstak (Marmota marmota latirostris)
Świstak tatrzański wielokrotnie znajdował się na skraju wyginięcia i obecnie zaliczany jest do gatunków zagrożonych. Według szacunków w Tatrach żyje około 700-800 osobników, z czego około 200 w Polsce.