Historia Orlej Perci

Najsłynniejszy szlak nie tylko w naszych Tatrach, ale i całej Polsce, ma już grubo ponad 100 lat. 16 lipca 1903 r. główni inicjatorzy tego projektu, czyli ksiądz Walenty Gadowski oraz poeta Franciszek Nowicki wraz z tragarzami ruszyli z Wodogrzmotów Mickiewicza w stronę groźnych tatrzańskich turni. Nie obyło się w tamtym momencie bez toastu oraz symbolicznego przybicia do jednego z pobliskich drzew tabliczki z napisem „Na Orlą Perć”.

Budowa tego szlaku to wspaniała opowieść o ludzkiej odwadze i determinacji. Jak inaczej można rzec, o wytyczaniu perci, który przez ponad 100 lat przyciąga całe rzesze turystów. W trakcie prac nie obyło się naturalnie bez trudności. Pogoda nie zawsze dopisywała, pieniędzy często brakowało, a i tragarze bywali niechętni do poruszania się po niebezpiecznych turniach (casus słynnego „dalej nie idę, bo mi się w głowie mąci”). Dzięki niezłomności księdza Gadowskiego oraz pomocnej dłoni takich postaci jak Klemens Bachleda czy Jakub Gąsienica Wawrytko udało się ukończyć prace w 1906 r. Tak właśnie powstawał szlak, który stał się symbolem tego, co w Tatrach kochamy najbardziej – piękna połączonego z trudem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, o tym, jak dokładnie wyglądały prace przy wytyczaniu Orlej Perci, koniecznie zapoznajcie się z naszą serią artykułów, do których odnośnik znajdziecie poniżej:

Historia powstania Orlej Perci