Zima w Tatrach

Artykuł oparty na informacji z oficjalnej strony TOPR. Warto wiedzieć, jak w poprawny sposób odczytywać informacje, które służą naszemu bezpieczeństwu.

Wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w świetle wielu lat działalności jest taki: "najwięcej błędów popełniamy z niewiedzy". Współcześnie znajdujemy się w dość dobrej sytuacji jeżeli chodzi o kwestię doinformowania. Szereg instytucji działających na bazie wiarygodnych informacji popartych nastawieniem naukowym, latami doświadczeń i działalności dostarcza nam danych, na podstawie których można z dużą dokładnością wnioskować o warunkach, które zastaną nas w górach. Naszym zadaniem jest z tej wiedzy potrafić skorzystać.

Warunki w górach

Co składa się na pełny komunikat informacyjny, który przed wyjściem w góry powinniśmy sformułować sobie w głowie? Informacje na temat aktualnych warunków na szlakach; szczegółowa prognoza pogody; warunki śniegowe, komunikat lawinowy. Zimą duże znaczenie ma również śledzenie pogody co najmniej 4 dni wstecz (kierunek i siła wiatru, suma opadów atmosferycznych, zmiany temperatury) oraz historii zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Komunikat lawinowy TOPR

Publikowany przez TOPR Stopień Zagrożenia Lawinowego ma służyć bardzo ważnej dla nas informacji. Na stronie komunikatu odnajdujemy: określony stopień zagrożenia lawinowego dla polskiej strony Tatr (ogłaszany codziennie około 17.00-19.00; komunikat liczy się od chwili publikacji zmiany stopnia do kolejnej, następnego dnia). Razem z nim na stronie TOPR odnajdujemy wskazanie, które wystawy są szczególnie niebezpieczne, od jakiej wysokości obowiązuje ryzyko lawinowe oraz wskazane pory dnia, w których dane zagrożenie występuje. Baner z danymi zawiera również informację o tendencji rozwoju sytuacji lawinowej oraz, w formie ikony termometru, informację o jej ewentualnym wzroście.

Brak szczegółowych informacji co do wysokości i wystaw oznacza, że na całym obszarze objętym stopniem zagrożenia lawinowego panują równie niebezpieczne warunki.

Należy pamiętać, że stopień zagrożenia jest unifikacją, uśrednieniem. Wybierając się przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego na bardzo stromy stok o wystawie północnej (najczęściej) należy liczyć się z tym, że wiele miejsc, które przekraczamy, mogą okazać się "słabym punktem" - takim, dla którego określony być powinien stopień co najmniej trzeci. Musimy także pamiętać, że stopień zagrożenia lawinowego odzwierciedla warunki panujące w miejscu potencjalnego obrywu, a nie w miejscu, gdzie się znajdujemy! Należy zatem brać pod uwagę zasięg lawin spadających z góry.

Kolejną informacją, którą prezentuje komunikat lawinowy TOPR, jest przewidywana tendencja rozwoju sytuacji na następne 24 godziny (rozwój sytuacji lawinowej na dzień następny). Tendencja prezentowana jest w formie ikony z odpowiednim stopniem zagrożenia lawinowego oraz podpisem "prognoza" i datą.

Opis

Dalej komunikat TOPR przybliża informacje dotyczące określonego stopnia lawinowego w opisach stabilności pokrywy śnieżnej, prawdopodobieństwa zejścia/wyzwolenia lawiny i wytycza zalecenia dla ruchu osób. Cennej wiedzy dostarczają nam też informacje dodatkowe, które przygotowane przez pracownika TOPR uszczegóławiają wskazane wyżej dane.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej precyzyjny komunikat nie zwalnia nas z oceny zastanych warunków i rozsądnego zachowania. Wszak nasze bezpieczeństwo w górach zależy wyłącznie od nas samych i od naszych autonomicznych decyzji.