Gerlach

Na Słowacji jest wiele pięknych szczytów niedostępnych znakowanym szlakiem. Przedstawiamy subiektywną listę pięciu najciekawszych słowackich szczytów, na które możesz wejść w towarzystwie przewodnika.

Gerlach

Bez wątpienia numer 1. To najwyższy szczyt nie tylko Tatr, ale całych Karpat. Wznosi się na wysokość 2655 m n.p.m., tym samym zaliczając się do Korony Europy. W 1997 roku na jego szczycie postawiono metalowy krzyż. Na wierzchołek prowadzi kilka dróg. Poniżej przedstawiamy najszybszą z nich. 

Pełny opis wycieczki

Łomnica

Łomnica do około 1860 roku była przez wielu uważana za najwyższy wśród tatrzańskich szczytów. Nazywano ją nawet strażnicą ziemi słowiańskiej. Teraz 2634 m n.p.m. dają jej miano drugiego najwyższego szczytu. Na jej wierzchołku stawali m.in. Stanisław Staszic, Tytus Chałubiński i Mieczysław Karłowicz.

Pełny opis wycieczki

Lodowy Szczyt

Wejście na szczyt możliwe jest tylko z przewodnikiem od Schroniska Téryego. Uchodzi za niebezpieczny - pochłonął wiele ofiar. Jego nazwa pochodzi od zalegających zlodowaciałych pól śnieżnych, szczególnie od strony północnej. Zimowe wejście na ten szczyt, razem z wejściem na Łomnicę uchodzą za rekord XIX-wiecznego taternictwa.

Pełny opis wycieczki

Wysoka

Od lat uchodzi za jeden z najpiękniejszych tatrzańskich wierzchołków. Znajduje się pomiędzy masywami Rysów i Ganku, przez co jest trudno dostępny. O pięknej, rozległej panoramie z Wysokiej pisał m.in. Tytus Chałubiński. W 1955 roku gospodarze Chaty pod Wagą potajemnie umieścili na szczycie żelazny krzyż upamiętniający ofiary Tatr.

Pełny opis wycieczki

Baranie Rogi

Dwa wierzchołki rozdzielone Baranią Szczerbą i dominują nad trzema dolinami: Czarną Jaworową, Pięciu Stawów Spiskich i Dziką. Osiągają wysokość 2526 m n.p.m. Nazwa szczytu związana jest z jego kształtem – oglądanym od północnego zachodu, podobnym do baraniego łba z dwoma rogami. 

Pełny opis wycieczki