jaskinie w Tatrach

W polskiej części Tatr znajdują się 864 jaskinie, których łączna długość przekracza 134 km. Większość z nich znajduje się w Tatrach Zachodnich. Tylko 6 dostępnych jest dla ruchu turystycznego, z czego 5 znajduje się w Dolinie Kościeliskiej.

JASKINIA MROŹNA

Usytuowana jest we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Wejście znajduje się na wysokości 1100 m, natomiast wyjście – 1112 m. Jej całkowita długość wynosi 773 m i w zasadzie jest to jeden korytarz, jaskinia powstała bowiem na skutek przepływu wód podziemnych Kościeliskiego Potoku. Została odkryta w 1934 roku, a turystom udostępniana jest od lat 50. ubiegłego wieku. Swoją nazwę zawdzięcza panującej tam niskiej temperaturze (6 st. C), która utrzymuje się nawet w gorące dni.

Zwiedzanie jaskini jest możliwe w okresie od 26 kwietnia do 30 października. W związku z tym, że jest ona oświetlana, a zwiedzanie odbywa się tylko przy udziale przewodnika, wstęp do jaskini jest płatny 4 zł. Zwiedzanie trwa około 40 minut, godziny otwarcia wiosną i jesienią to 9:00-17:00.

Więcej informacji: Jaskinia Mroźna


JASKINIA MYLNA

Jaskinia Mylna zlokalizowana jest w Dolinie Kościeliskiej w masywie Raptawickiej Turni. Ma dwa otwory wejściowe, z których jeden znajduje się na wysokości 1098 m, drugi zaś 1084 m. Składa się na nią system podziemnych korytarzy o łącznej długości 1630 m, dla turystów udostępniane jest około 300 m. Została odkryta w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Można zwiedzać ją bez przewodnika, konieczne jest jednak posiadanie latarki –bez światła łatwo można pobłądzić. Przez wąskie i niskie korytarze prowadzi czerwony szlak, natomiast czerwone trójkąty i kółka do dwóch ślepych, ale wartych odwiedzenia komór. 

Pierwszą komorę, czyli Obłazową Jamę, można zwiedzić bez latarki, znajdują się w niej bowiem dwa okna skalne (Okna Pawlikowskiego), przez które widać m.in. Bystrą i Błyszcz. Dalej korytarz prowadzi do Głównego Korytarza, a następnie do rozgałęzienia – należy podążać prosto, gdyż w lewo prowadzi ciąg nieudostępniany turystycznie (III Okno). Na kolejnym rozgałęzieniu prawa odnoga skręca do jednej z największych sal jaskini: Wielkiej Izby o wymiarach 5 na 16 m i wysokości 10 m. Odchodzi z niej nieudostępniany turystom korytarz, który łączy się z Jaskinią Raptawicką. Główny szlak wiedzie na rozgałęzieniu prosto i prowadzi do kolejnego rozwidlenia. Lewa odnoga, oznakowana czerwonymi trójkątami na białym tle, biegnie Ulicą Pawlikowskiego do sali Chóry; prosto natomiast prowadzi szlak główny, który skręca dalej w Białą Ulicę. Boczny szlak znakowany czerwonymi kółkami na białym tle odchodzi do jednej z największych sal jaskini, Skośnej Komory. Głównym szlakiem podążamy natomiast do korytarza zwanego Wielkim Chodnikiem, który biegnie przez półkę w ścianie ponad 3-metrową szczeliną. Przejście jest ubezpieczone łańcuchem, ponieważ może być śliskie. Wyjście znajduje się Komorze Końcowej.

Więcej informacji: Jaskinia Mylna

 

JASKINIA OBŁAZKOWA

Jaskinia znajduje się w Dolinie Kościeliskiej u podnóża Raptawickiej Turni nad korytem Kościeliskiego Potoku. Wejście znajduje się na wysokości 1096 m, długość jaskini wynosi 214 m; prowadzi do niej czerwony szlak. Po raz pierwszy została opisana przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego w 1887 roku. Jaskinia jst udostępniana turystom przez cały rok i można zwiedzać ją bez przewodnika, należy mieć jednak latarkę, gdyż do przejścia dalszych części konieczne jest świało.

Za otworem wejściowym znajduje się główna komora, zwana Wstępną. Z niej odchodzi ciasny korytarz, który prowadzi do rozwidlenia: lewa odnoga jest ślepa, natomiast idąc prosto, dotrzemy do pierwszego z trzech przejść do Przekopu i dalej Komory Końcowej. Drugie i trzecie przejścia znajdują się 5 metrów dalej, a korytarz kończy się w ciasnej szczelinie. By dość do Przekopu, konieczne jest poruszanie się na czworakach. Za nim trzeba czołgać się jeszcze kilka metrów, po czym rozpoczyna się Komora Końcowa o wymiarach 6 na 10 m i wysokości 6 m.

 

JASKINIA RAPTAWICKA

Jasknia ta położona jest w Dolinie Kościeliskiej w Raptawickiej Turni w Tatrach Zachodnich. Otwór znajduje się na wysokości 1146 m, długość jaskini wynosi 560 m. Prowadzi do niej czarny szlak. Po raz pierwszy jaskinię opisał Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 roku. W roku 1938 dentysta z Zakopanego chciał popełnić samobójstwo, zamurowując się w końcowym korytarzyku, jednak zrezygnował z tego pomysłu i na pamiątkę wmurował w ścianę obraz Matki Boskiej, wykuł napis i pozostawił lichtarz ze świeczką.

Jaskinia jest dostępna dla turystów przez cały rok, można zwiedzać ją samodzielnie. Z głównego otworu prowadzi zejście pionowym 4-metrowym progiem po stalowej drabinie do głównej komory o wymiarach 10 na 40 m i wysokości 15 m. Na końcu korytarza odbijającego w lewo znajduje się połączenie z Jaskinią Mylną, zostało ono jednak zasypane. Korytarz biegnący w prawo prowadzi szerokim chodnikiem do 4-metrowej studzienki, za którą dalej znajduje się kolejna studzienka, a na jej dnie Sala pod Zwaliskiem. Prowadzą z niej trzy ślepe korytarze. Boczna odnoga prawego korytarza prowadzi zaś do Dolnej Komory, największej sali w jaskini. Ma ona wymiary 12 na 20 m i wysokość nawet do 10 m, wychodzi z niej kilka korytarzy.

Więcej informacji: Jaskinia Raptawicka

 

SMOCZA JAMA

Jaskinia położona jest w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1100 m, wyjściowy – 1120 m. Jaskinia ma długość 44 m i prowadzi przez nią żółty szlak z Polany Pisanej. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z przewodnika Karla Kolbenheyera z 1876 r. Jaskinia jest dostępna dla turystów bez przewodnika przez cały rok, jednak zimą szlak bywa oblodzony, co znacznie utrudnia przejście. Konieczne jest zabranie swojej latarki. Zwiedzanie odbywa się tylko w jedną stronę, a trasa ubezpieczona jest łańcuchami.

Więcej informacji: Smocza Jama


DZIURA

Dziura znajduje się w Dolinie ku Dziurze w Tatrach Zachodnich, u stóp Ściany nad Dziurą w grzbiecie Spaleńca. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1002 m, drugi na wysokości 1018 m. Długość jaskini to 175 m. Temperatura waha się od -6 st. C zimą do 4 st. C na początku jesieni. Dziura była zwiedzana już w pierwszej połowie XIX w. Prowadzi do niej niebieski szlak, możliwe jest samodzielne zwiedzanie, potrzebne jest jednak własne żródło światła.

Więcej informacji: Dziura